Znak Jonasza Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Znak Jonasza
15 lutego 2021

Znak Jonasza

Poniedziałek, VI Tydzień zwykły, Rok B, I

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął w głębi duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę, powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».
A zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

(Mk 8, 11-13)


Zaraz po rozmnożeniu chleba faryzeusze żądają od Jezusa znaku, nie po to, aby umocnić wiarę w Niego, ale po to, aby wystawić Go na próbę. Izraelici podczas wędrówki przez pustynię także żądali znaku Bożej Obecności: „Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy też nie?” (Wj 17,6). Kto ciągle domaga się znaków, ten nie okazuje zaufania, a wręcz przeciwnie, sam dla siebie staje się oparciem w każdej sytuacji. Zatwardziałość faryzejskiego serca jest szczególna, zamyka im uszy na głos Jezusa, który dla ludzi słabych i grzesznych, będzie Słowem niosącym radość i zbawienie.

Znak samego Boga

W znaku ukryta jest rzeczywistość, którą znak przedstawia. Jezus jest sam największym Znakiem, w którym ukryta jest rzeczywistość Boga. W Nim widzimy, jak Bóg ukochał człowieka. Ta Miłość nie jest selektywna lecz otwarta na każdego. Ta Miłość jest wydarzeniem, które ciągle trwa, nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że na Nią nie zasłużyliśmy. Jezus będzie mówił, że żaden znak nie będzie dany, oprócz znaku Jonasza. Jak Jonasz był we wnętrznościach ryby trzy dni, a potem został wyrzucony na zewnątrz, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni w grobie, a później Bóg wyprowadzi Go ze śmierci do życia. Zmartwychwstanie! Kiedy Pan Bóg daje Nowe Życie, wtedy łamie śmierć i sprawia, że możemy wychodzić do siebie z miłością i nie będziemy się bać umierania.

Znak w Kościele

Ten Znak został zanurzony w Kościół. Jest szczególnie obecny w Eucharystii, gdzie jest ukryta Miłość samego Boga, gdzie w Chlebie i w Winie celebrujemy Znak Jonasza. Panie, przymnażaj nam wiary. Chcemy iść za Tobą. Chcemy być z Tobą w łodzi – to znaczy w Kościele i przeprowadzaj nas na drugą stronę… do Nieba.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-