Znak Jonasza Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Znak Jonasza
9 marca 2022

Znak Jonasza

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.
Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.
Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

(Łk 11, 29-32)


Kilka lat temu znalazłem się w grupie osób, które spędziły noc w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. Nad ranem, tuż przed tym, gdy Koptowie zaczynali swoją Liturgię, udało mi się wreszcie wejść do Grobu i spędzić trochę czasu w samotności.
Dzień wcześniej usłyszałem z ust tamtejszego franciszkanina pewną elektryzującą historię, która była związana z niedawną renowacją Grobu. Przyznam, że w związku z tym, mimowolnie oczekiwałem również szczególnego przeżycia duchowego, jakie będzie mi podarowane. W końcu taka noc adoracji nie jest czymś częstym.

Nie stało się nic. Przez chwilę wpatrywałem się z czcią w niewielką, marmurową płytę. Potem mój wzrok przeniósł się na oryginalne bizantyjskie lampki. Rozejrzałem się jeszcze po niewielkim wnętrzu. Nic się nie wydarzyło. W Grobie była pustka.

Wyszedłem zdezorientowany. Pocieszałem się przez chwilę myślą, że przynajmniej na Golgocie przeżyłem bardziej intensywnie adorację Ukrzyżowanego. Ale pustka Grobu we mnie pozostała. Odczułem ulgę, gdy pojąłem, że tak właśnie ma być. Że ma być właśnie nic, pusto. Zostało tylko puste miejsce. On przecież Zmartwychwstał. Większego znaku już nie otrzymam.

Biblijny król Niniwy nie widział Jonasza. A mimo to, na podstawie przekazanej relacji, podjął radykalną decyzję o zmianie życia swojego i jemu poddanych. Dzisiaj Kościół podpowiada mi, że chrześcijaństwo to coś więcej niż styl życia. Pustka Grobu zaprasza mnie do czegoś więcej, niż zmiana postępowania. Mam szukać Obecności. To coś więcej niż ćwiczenia duchowe, tzw. praktyki wielkopostne. Jest to nowe serce, zdolne do przeżywania relacji z Bogiem w codzienności. Tu jest coś więcej niż Jonasz. Moje nawrócenia ma mieć wymiar osobowy. Odwracam się od czegoś lub kogoś, a zwracam się w kierunku Kogoś: Nawróćcie się do Boga waszego, On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-