Złoty skarb Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Złoty skarb
17 czerwca 2022

Złoty skarb

Piątek, XI Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie rozświetlone. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!»

(Mt 6, 19-23)


“Czystego złota rdza się nie ima.
(przysłowie armeńskie)

Czerwiec tego roku jest wyjątkowo gorący. Dla księży i zakonników koniec czerwca jest także gorący z powodu czekania na „objawienie się woli Bożej”, wtedy ogłasza się zmiany w parafiach i klasztorach. Ostatnio jeden z moich współbraci wyliczał ile to razy już się przenosił. Między wierszami wyczytałem, że chciały jeszcze zostać na obecnej placówce.
Muszę nieskromnie przyznać, że nigdy nie miałem problemów z przenoszeniem się na inną placówkę. Więcej, uważam, że przenosiny z jednego klasztoru do drugiego są błogosławieństwem. Za każdym razem widzę, jak wiele rzeczy gromadzę. Więc jest to okazja, aby pozbyć się „darów”, opróżnić szafę i półki z książkami…

Nie gromadzić sobie

W Ewangelii słyszę słowa Jezusa, aby nie gromadzić sobie skarbów na ziemi. Tym skarbem może być ciuch, dom, samochód, meble, pieniądze… Życie pokazuje, co dzieje się z naszymi skarbami: mól zjada ubranie, rdza niszczy blacharkę samochodu, ściany domy stają się zmurszałe, kruszeje, drewno zżera kornik a złodziej włamuje się i okrada. Jeśli przyjrzymy się uważnie naszemu życiu, to zobaczymy, że nieustannie zabiegamy o te rzeczy.
Skarbem, który gromadzimy jest pieniądz, który ma wielki wpływ na wiele naszych decyzji. Często coś robimy, albo z czegoś rezygnujemy tylko dlatego, że albo mamy z tego pieniądze albo ich nie mamy.
Jezus pomaga nam zobaczyć istnienie różnicy między tym, co ziemskie a tym, co niebiańskie i podkreśla trwałość jedynie tych niebieskich!

Skarby w niebie

Czym jest ten skarb w niebie, że nie podlega korozji, że mole łamią sobie na nim zęby, a złodziej nie jest w stanie go wykraść? Co to za skarb?
Skarb angażuje serce. Jeśli zabiegam o rzeczy ziemskie, to one są w moim sercu. Myślę o nich, śpię i budzę się z nimi. Jeśli zabiegam o rzeczy Boże, to moje serce jest w niebie! Jego sprawy to czyste złoto, którego nie ima się żadna rdza!

Pycha, zawiść i zazdrość

Ciekawą interpretację słowom Jezusa nadaje mnich Raban Maur. Nauczał, że alegorycznie rdza oznacza pychę, która niszczy blask cnót. Mól, który zżera szaty, to zawiść, bo ona w ukryciu, tak jak mól, zżera wartość dobrych czynów i rozrywa jedność. Złodziejami są heretycy i szatani, zawsze gotowi, aby nas obłupie z tego, co duchowe.
Szczerze uznajmy, że jeśli nawet tego nie chcemy, to gromadzimy w sercu pychę i zawiść. A jeszcze możemy mówić o zazdrości, która jest rdzą serca i molem duszy.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-