Ziarnko gorczycy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Ziarnko gorczycy
31 stycznia 2020

Ziarnko gorczycy

Piątek, III Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera

Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

(Mk 4, 26-34)


Mając tyle wiary, ile mieści się w ziarnie gorczycy można przenosić góry.

(Stell Danielle)

O wiarę mamy wołać każdego dnia, bo ona jest kluczem do rozwiązywania naszych problemów. Wiara potrafi przenosić góry: „Jeżeli będziecie mieli wiarę, jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: «Przesuń się stąd tam!», a przesunie się i nic niemożliwego nie będzie dla was” (Mt 17, 20).
To jest to samo słowo, które mówi Maryja w La Salette: jeśli się nawrócicie, jeśli będziecie mieć wiarę „skały zamienią się w sterty zboża, a ziemniaki same się zasadzą”.

„Kaplica Spotkania”
Każdego poranka wspólnota zakonna w La Salette rozpoczyna swój dzień modlitwą w „Kaplicy Spotkania”. Specyficzną duchowość tej kaplicy tworzy architektura. Skonstruowana jest na wzór amfiteatru, a najdłuższa ściana, prezbiterium, zrobiona jest ze szkła. Osoby obecne w środku, patrząc przez szybę, mogą podziwiać piękno dzieła stworzenia o każdej porze roku. Góry, doliny, śniegi i deszcze, słońce i księżyc, kwiaty i trawy – wszystko chwali i błogosławi Pana.

W środku tej szklanej ściany znajduje się bryła – owal, otoczony dwoma witrażami, przedstawiającymi drzewo gorczycy, a na nim odpoczywające i śpiewające ptaki.

Gorczyca jest najmniejszym z ziaren, które posiada w sobie przeogromną moc, gdyż z tego maciupkiego ziarna wyrasta później potężne drzewo. Widzimy, że to, co jest małe, staje się wielkie przez zdolność rozwoju, jaką w sobie zawiera. Z ziarna staje się dużym drzewem. Ziarno zawiera w sobie ogromną siłę życia. Nieraz możemy zobaczyć, jak małe krzaki wyrastają w asfalcie, gdzieś w cementach czy w budynkach. Można to dostrzec także w skałach, okalających sanktuarium Pięknej Pani w La Salette. Mieć w sobie taką siłę życia…

Kościół
Tą wielką rośliną, która wyrosła z malutkiego ziarna gorczycy, jest Kościół Jezusa Chrystusa. Z ziarnka gorczycy wyrasta duży krzew. Gorczyce, rosnące wokół jeziora Galilejskiego, osiągały nawet od 3 do 5 metrów wysokości, zwykle jednak mierzyły około 1,5 m.

W każdym z nas w momencie chrztu zostało złożone przez Boga nasienie wiary – to ewangeliczne ziarnko gorczycy, ziarno zupełnie nowego życia, które może uczynić je szczęśliwym i przesyconym miłością – miłością do nieprzyjaciół, kochania bez zapłaty, tracenia życia dla innych…

Kiedy pozwalamy Bogu działać w naszym życiu, to wtedy ziarno gorczyczne naszego chrztu rozwinie się w potężny krzew… Wielu z nas, nawet jeśli jesteśmy już dorosłymi ludźmi, ciągle nosi w sobie to ziarno, które domaga się rozwoju. Jest w nas zalążek wiary i on ciągle czeka… Dlatego wszyscy jesteśmy wezwani, aby troszczyć się o rozwój wiary.

Kościół od samego początku miał jedyną możliwość wprowadzenia ludzi do wiary dojrzałej – był nim katechumenat.

Prawdą jest, że dziś jest wielu ludzi, którzy jako dzieci przyjęli chrzest, ale bardzo mało jest takich, którzy jako osoby dorosłe przeżywają wprowadzenie do wiary dojrzałej.

Katechumenat pochrzcielny trwa długo i trzeba mieć dużo cierpliwości. Potrzebna jest ona szczególnie duszpasterzom, którym grozi często pokusa sukcesu – teraz i już!!! Mieć szybko owoce. Ale pamiętajmy, że Bóg działa po cichu, powoli i często w sposób niewidoczny, ale zawsze osiąga swój cel. Po owocach poznacie ich…

Gdy mamy wiarę, otrzymujemy dary Ducha Świętego, aby przebaczać, aby być miłosiernym, zaczynać od nowa, bowiem w przeciwnym wypadku łatwiej nam nienawidzić, szukać zemsty…
Wierzyć, to czekać, aż Pan przyjdzie i będzie działał, że mnie nie opuści, że przyjdzie mi z pomocą jako towarzysz.

Ty i ja
Może patrzysz na siebie i myślisz, że to nie może się zrealizować w twoim życiu, bo… Ale to nie jest prawdą. Pan Bóg wybrał lud Izraela nie dlatego, że był wielki i mocny, ale przeciwnie, wybrał go, gdyż „był narodem najmniejszym, nic nie znaczącym” (por. Pwt 7, 7). Ale z najmniejszego stał się największy.
Czym jest wiara? To jest łaska odpoczynku w pełnieniu woli Bożej i błogosławienie Boga w każdym czasie, tak jak to czynią ptaki na witrażu z La Salette.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-