Zgodność myśli, słowa i czynu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Zgodność myśli, słowa i czynu
25 sierpnia 2021

Zgodność myśli, słowa i czynu

Środa, XXI Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Józefa Kalasantego, prezbitera

Jezus przemówił tymi słowami:
«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych oraz mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!»

(Mt 23, 27-32)


Obłuda to brak zgodności słów z myślami i czynów ze słowami. Jeśli co innego myślę, a co innego mówię – jestem obłudnikiem. Jeśli co innego mówię, a co innego robię – jestem obłudnikiem. Nic tak bardzo nie wzburzało Jezusa, jak obłuda. Nic tak bardzo nie odciąga ludzi od wiary, jak taka właśnie postawa innych wierzących.

Jak się przed nią ustrzec? Potrzebne jest zwierciadło, w którym będę mógł przyjrzeć się mojemu wnętrzu. Takim zwierciadłem może stać się dla mnie drugi człowiek – jeśli będę otwarty na to, co szczerze chce mi powiedzieć. Dobrze jest czasem zapytać bliskich: Czy moje słowa nie są puste? Także słowo Boże odkryje prawdę o moim wnętrzu. Gdy będę regularnie czytał Biblię, ona przeczyta mnie i osądzi moje pragnienia i myśli serca (por Hbr 4, 12). Wreszcie, lustrem mogą być szczere pytania, które stawiam sobie w rachunku sumienia. Tylko potrzeba odwagi, by na nie odpowiedzieć zgodnie z prawdą, bo i ta praktyka może być obłudna.

Myśl, słowo i czyn – niech zawsze zgadzają się ze sobą i idą w jednym kierunku – ku większej miłości Boga i bliźniego.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – redaktor naczelny “La Salette – Posłaniec MBS”

——————————-