Zaufaj Panu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Zaufaj Panu
12 grudnia 2019

Zaufaj Panu

Czwartek, II Tydzień Adwentu, Rok A, II

Jezus powiedział do tłumów:
«Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie uznać, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!»

(Mt 11, 11-15)


Pragnę zaufania od swych stworzeń…
(Dzienniczek s. Faustyny 1059)

Jakże często będąc w trudnej sytuacji – czy stając przed ważnym wyborem zapominamy o zapewnieniu Jezusa: „Ja JESTEM z wami”. Rozważamy różne możliwości i ich konsekwencje ale nie oddajemy się Bogu lecz liczymy na własne siły. Zamartwiamy się, czasem popadamy panikę lub rozpacz. Takie przeżycia towarzyszyły Izraelitom na pustyni, choć widzieli wiele cudownych znaków Bożej obecności i opieki. Podobnie było w życiu apostołów, gdy przeżywali burzę na morzu, kiedy nie mieli chleba, aby nakarmić wielki tłum kroczący za Jezusem i w wielu innych sytuacjach. Ten mechanizm myślenia, aby nie ufać Bogu, jest znakiem małej wiary. Jezus wiele razy wypominał swoim uczniom: „Jakże wam brak wiary”.

Ufność, rodzi pokój, usuwa lęk i wszelkie duchowe paraliże. Brak ufności przynosi zmęczenie i frustrację.
Chłopcy się męczą i nużą, chwieją się słabnąc młodzieńcy, lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (Iz 40,29-31). W tych słowach, Izajasz, chce pocieszyć Naród Wybrany, który przechodzi przez trudne chwile. Mówi do ludzi zmęczonych i bezsilnych. Apeluje do nich, by nie zniechęcali się trudnościami ale zaufali Panu a wówczas odzyskają pogodę ducha i siłę do działania. Jednocześnie uświadamia słuchaczom, że ludzie młodzi, silni, bogaci, wpływowi i zdrowi – upadają, stracą siły, jeśli nie będą pokładać ufności w Panu. Ich siła nie wystarczy, aby pokonać trudności. Natomiast ten, który zaufał Panu, nawet jeśli jest słaby, stary i zmęczony – staje się silny, ma chęć do działania, z entuzjazmem i nadzieją patrzy w przyszłość. Warto wspomnieć tutaj entuzjazm do działania sędziwego św. Jana Pawła II lub św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał? Pan – to Bóg wieczny, Stwórca krańców ziemi. On się nie męczy ani nie nuży, Jego mądrość jest niezgłębiona. On dodaje mocy zmęczonemu i pomnaża siły omdlałego. Chłopcy się męczą i nużą, chwieją się słabnąc młodzieńcy, lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (Iz 40, 28-31). Zaufaj, daj się prowadzić, ponieważ tylko On może sprawić, że będziesz radosny i wolny. Zamiast realizować własną wizję życia, pozwól pokierować się Bogu. On zawsze działa, kocha nas i pragnie dla nas DOBRA. „Powierz Panu swoją drogę, a On sam będzie działał” (Ps.37).

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista pracuje w “Centrum Pojednania” w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "