Zaślepieni Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Zaślepieni
23 sierpnia 2021

Zaślepieni

Poniedziałek, XXI Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy

Jezus przemówił tymi słowami:
«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo przemierzacie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.
Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: „Kto by przysiągł na przybytek, nic to nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą”.
Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto? Dalej: „Kto by przysiągł na ołtarz, nic to nie znaczy; lecz kto by przysiągł na ofiarę, która jest na nim, ten jest związany przysięgą”. Ślepcy! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?
Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga na niego i na wszystko, co na nim leży. A kto przysięga na przybytek, przysięga na niego i na Tego, który w nim mieszka. A kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na Tego, który na nim zasiada».

(Mt 23, 13-22)


Dzisiejsza Ewangelia opisuje sytuacje, w których „pseudoliderzy” religijni chcą pouczyć ludzi na temat wiary. Jezus podaje kilka przykładów totalnych porażek katechetycznych przewodników duchowych. Przyczyna ich nieudolności jest jedna – są ślepi. Nie widzą tego co istotne. Patrzą na to co jest drugorzędne. Powód zaistnienia „duchowej ślepoty” u liderów religijnych zawsze łączy się z pychą. Skupienie na sobie nigdy nie pogodzi się z głoszeniem Ewangelii. W takiej sytuacji wyznacznikiem misji będzie szeroko rozumiany sukces, a nie pełnienie Woli Bożej.

Módlmy się za liderów duchowych o wzrok skupiony na Jezusie.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "