Zaryzykować Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Zaryzykować
22 czerwca 2019

Zaryzykować

Sobota, XI Tydzień zwykły, Rok C, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego – miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!
Dlatego powiadam wam: Nie martwcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?
A o odzienie czemu się martwicie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary?
Nie martwcie się zatem i nie mówcie: co będziemy jedli? co będziemy pili? czym będziemy się przyodziewali? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie. Dosyć ma dzień każdy swojej biedy».

(Mt 6, 24-34)


Nie opuszcza mnie obraz pisklaka, który urodził się w bezpiecznym gniazdku, w nim dorasta i z którego w pewnym momencie będzie musiał skoczyć. Wyobrażam sobie, że nie łatwo jest zdobyć się na ten krok, gdy w dole przepaść, zaufać swoim skrzydłom, gdy do tej pory miało się grunt pod nogami…

Czasem w naszej słabej wierze, zachowujemy się jak dorastające ptaki. Podskakujemy, machamy skrzydłami i w nieskończoność odsuwamy moment, aby zaufać Bożej Opatrzności i… skoczyć! Kto się odważy, ten poszybuje wysoko! Zasmakuje czegoś, co nazywamy przygodą wiary! Kto tego nie zrobi, co najwyżej pozostanie tzw. osobą religijną.

——————————-

ks. Dariusz Rozum MS – duszpasterz, rekolekcjonista, obecnie posługuje w Warszawie

——————————-