Zamęt Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Zamęt
5 lutego 2022

Zamęt

Sobota, IV Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.
Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

(Mk 6, 30-34)


W dzisiejszej Ewangelii Jezus nie dokonuje żadnego cudu, nie wygłasza mowy ani nawet nie opowiada żadnej przypowieści. Daje nam się poznać, jako zwykły człowiek, który ma zrozumienie dla potrzeb innych. I jest to dla nas bardzo dobra informacja. Tak jak Jezus znał stan ducha i kondycji fizycznej swoich uczniów, tak również zna doskonale każdego z nas. Wyczuwa kiedy jesteśmy zmęczeni, zagubieni, zdezorientowani czy załamani.

Jezus nie tylko doskonale umie zdiagnozować nasz stan fizyczny i duchowy, ale również potrafi na niego właściwie wypłynąć. On wie kiedy potrzebujemy odpoczynku a kiedy wsparcia – kiedy jesteśmy „jak owce nie mające pasterza.

Wiem jak wiele czasu poświęcam na czytanie informacji, oglądaniu memów, filmików o wirusie i o całej sytuacji, w której żyjemy. Dzisiejszą Ewangelią Jezus mówi mi: Zredukuj te rzeczy do minimum! Pozwól, żebym Ja cię nauczał „o wielu sprawach”.

Brak pasterza sprawia, że tracimy orientację i powstaje w nas zamęt myślowy czy ideowy. Taką sytuację możemy przyrównać do pożaru. Przed lawą i ogniem ma chronić wstawiennictwo świętej Agaty patronki dnia. Ta żyjąca w trzecim wieku na Sycylii młoda kobieta pragnęła całkowicie należeć do Jezusa. To pragnienie dało jej łaskę męczeństwa i zachowania dziewictwa, a one są formami ofiary. Ktoś, kto jest w stanie ponieść ofiarę dla Chrystusa, ten wie kto jest jego panem i pasterzem.

Oby święta Agata wyjednywała nam łaskę gaszenia każdego pożaru dezorientacji i zamętu.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – proboszcz w Burgkirchen (Niemcy)

——————————-