Żadnych granic Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Żadnych granic
1 lipca 2020

Żadnych granic

Środa, XIII Tydzień zwykły, Rok A, II


Gdy Jezus przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wyszli Mu naprzeciw z grobowców dwaj opętani, tak bardzo niebezpieczni, że nikt nie mógł przejść tamtą drogą. Zaczęli krzyczeć: «Czego chcesz od nas, Jezusie, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?»
A opodal nich pasła się duża trzoda świń. Złe duchy zaczęły Go prosić: «Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń». Rzekł do nich: «Idźcie!» Wyszły więc i weszły w świnie. I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w wodach.
Pasterze zaś uciekli i przyszedłszy do miasta, rozpowiedzieli wszystko, a także zdarzenie z opętanymi. Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby opuścił ich granice.

(Mt 8, 28-34)


Wyróżnia się to wydarzenie spośród tych, które słyszeliśmy w innych fragmentach Ewangelii. W tej scenie ludzie reagują inaczej niż wcześniej. W wielu relacjach zapisanych przez Ewangelistów ludzie szukali Jezusa, nie dawali mu odpocząć, chodzili za Nim, szukali Go, chętnie słuchali Jego nauki, pragnęli doświadczyć od Niego jak najwięcej dobra: zarówno uzdrowień, cudów jak i słuchać słowa, które było wymagające, ale pełne miłości.

W kraju Gadareńczków sytuacja ma się odwrotnie: “a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic“.

Czemu? Czy są w moim życiu takie “granice”, gdzie nie chce wpuścić Boga? Czy robię jakieś wyjątki? Czy ufam Bogu bez reszty i chce, by poruszał każdy zakątek mego serca?

Pójście za Jezusem wymaga determinacji. Czy można pójść trochę? Albo za Nim idziesz, albo nie. Potrzeba kroku, naszej decyzji. Jezus mówi o tym wyraźnie: “Niech wasza mowa będzie: Tak – tak, nie – nie“.

Zaproś Jezusa to całego swego serca, oddaj się całkowicie, a nie zawiedziesz się. Pozwól się prowadzić. Zaufaj. Bóg sam będzie działał.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "