ZA SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   ZA SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ
22 września 2019

ZA SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ

XXV Niedziela zwykła, Rok C, I

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.
Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.
Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości.
Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.
Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»

(Łk 16, 1-13)


Rządca z Jezusowej przypowieści starał się przypodobać ludziom, aby go przyjęli do swych domów, gdy utraci władzę. W demokratycznej rzeczywistości mamy sytuację jakby odwrotną: politycy mnożą obietnice wyborcze, aby do władzy zostali dopuszczeni.

Już wkrótce, w dzień wyborów parlamentarnych, okaże się, komu społeczeństwo przekaże mandat zaufania na kolejne kilka lat. Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do śledzenia debat politycznych, czy prowokowania dyskusji (nierzadko burzliwych) w pracy, w rodzinie, czy w sąsiedztwie. Nie poprzestawajmy jedynie na wypełnieniu tzw. „obywatelskiego obowiązku” udając się do urn wyborczych.

Pamiętajmy o modlitwie. Jak uczy św. Paweł w drugim, niedzielnym czytaniu, na każdym miejscu podnośmy ręce czyste, bez gniewu i sporów, aby Bóg zachował nasz kraj od ludzi podstępnych, nikczemnych, bezideowych, szukających wyłącznie własnych korzyści, pozbawionych poczucia odpowiedzialności za naród, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością.

——————————-

ks. Dariusz Rozum MS – duszpasterz, rekolekcjonista, obecnie pracuje w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "