Za kogo uważają mnie (!) ludzie? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Za kogo uważają mnie (!) ludzie?
20 lutego 2020

Za kogo uważają mnie (!) ludzie?

Czwartek, VI Tydzień zwykły, Rok A, II

Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».
On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz».
Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

(Mk 8, 27-33)


Od kilku tygodni uczestniczę w Kursie Alpha. Korzystam z okazji i robię to w miejscu najbardziej dla Alphy właściwym, w anglikańskim Holy Trinity Brompton. Początek nie był łatwy. Na pierwsze spotkanie przybyło ponad 500 osób. Czułem się jak łupina rzucona na morze. Gdy przedstawiałem się jako ksiądz katolicki, widziałem zaskoczenie. Pewna kobieta z Tajwanu zadała mi szczere pytanie, co ja jako katolik robię wśród chrześcijan? Według jej stanu wiedzy katolicy to przecież nie są chrześcijanie…

Różnimy się bardzo. Są osoby, które przyjmują do wiadomości, że jestem taką katolicką wersją pastora bez żony, ale próba zrozumienia mojego statusu jako osoby, która żyje we wspólnocie zakonnej na tym etapie jeszcze ich przerasta. A mimo to, z tygodnia na tydzień idzie nam coraz lepiej.

A wy za kogo Mnie uważacie?

Różni nas wiele: tradycja kościelna, kolor skóry, aktywność zawodowa. Łączy nas z pewnością jedno: Osoba Jezusa Chrystusa i pragnienie osobistej relacji z Nim. Każdy stawia sobie to pytanie: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Ze zdumieniem słucham świadectw, które mówią o spotkaniu z Jezusem. Jedno z pięknych doświadczeń takich spotkań polega na poznaniu osób, dla których Chrystus nie jest bajką, mitem, światopoglądem, ale Osobą.

Ty jesteś Mesjasz…

Dyskrecja nie pozwala wchodzić w szczegóły usłyszanych świadectw, ponieważ są one częścią dzielenia się w małych grupach. Mogę jednak stwierdzić, że Jezus nadal pyta i oczekuje tej odpowiedzi. Często dzieje się to właśnie „pod Cezareą Filipową”. Nie w centrum, nie na pierwszych stronach gazet. Dzieje się to gdzieś w drodze, między wioskami, w cieniu tzw. ważnych spraw. Nie piszą o tym popularne portale, nie jest to gorąca wiadomość z ostatniej chwili. Uznanie Go za Mesjasza, za Zbawiciela zmienia jednak życie. Zdecydowanie.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "