Wytrwałość w modlitwie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wytrwałość w modlitwie
7 października 2021

Wytrwałość w modlitwie

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».

(Łk 11, 5-13)


W dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca swoich uczniów do wytrwałości w modlitwie można nawet powiedzieć do pewnego natręctwa, jak to jest pokazane na przykładzie pewnego człowieka, przychodzącego o północy do swego przyjaciela, i proszącego o danie czy pożyczenie mu chleba. Prośba zostaje wysłuchana dzięki natręctwu tego człowieka.

Mamy wiele przykładów modlitwy wytrwałej czy natrętnej. Jednym z przykładów modlitwy natrętnej mamy w księdze Rodzaju w rozdziale 18. Jest to spór Abrahama z Bogiem o ocalenie Sodomy i Gomory. Abraham pragnie ocalić te miasta bo tam mieszka rodzina jego bratanka Lota. Abraham prosi Boga aby ocalił te miasta, jeśli Bóg tam znajdzie 50 sprawiedliwych. Bóg obiecuje nie dokonać zniszczenia, jeśli znajdzie się tam 50 sprawiedliwych. Abraham jednak ma wątpliwości i w kolejnych swoich próbach zmniejsza liczbę sprawiedliwych, najpierw o pięciu a potem o dziesięciu, aż w końcu dochodzi do dziesięciu sprawiedliwych. Bóg nie znalazł owych dziesięciu sprawiedliwych i miasta Sodomy i Gomory zostają zniszczone, jednak rodzina Lota zostaje ocalona przez Boga.

Innym przykładem modlitwy wytrwałej jest modlitwa św. Moniki, matki św. Augustyna. Św. Monika modliła się przez wiele lat często płacząc o nawrócenie jej syna, aby stał się chrześcijaninem. Nie tylko św. Augustyn stał się chrześcijaninem, ale później także został kapłanem i biskupem. Dzisiaj jest także uważany za jednego z ojców zachodniego chrześcijaństwa i ma tytuł doktora kościoła.

Dzisiaj także obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Dzięki modlitwie wytrwałej i natarczywej, wielu chrześcijan modlących się na różańcu, Bóg ocalił Europę XVI wieku konkretnie pod Lepanto 1571 roku przed inwazją morską wojsk tureckich Otomańskiego Imperium. Modlitwa różańcowa jest polecana wielu katolikom jako przykład modlitwy wytrwałej i natarczywej dzięki, której możemy wiele wyprosić u Boga przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Różańca Świętego.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "