Wszystko w ręku Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wszystko w ręku Boga
9 stycznia 2021

Wszystko w ręku Boga

Sobota, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, I

Kiedy Jezus nasycił pięć tysięcy mężczyzn, zaraz przynaglił swych uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, do Betsaidy, zanim sam odprawi tłum. Rozstawszy się więc z nimi, odszedł na górę, aby się modlić.
Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie. Widząc, jak się trudzili przy wiosłowaniu, bo wiatr był im przeciwny, około czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, i chciał ich minąć.
Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się. Lecz On zaraz przemówił do nich: «Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się!» I wszedł do nich do łodzi, a wiatr się uciszył.
Wtedy oni tym bardziej zdumieli się w duszy, nie zrozumieli bowiem zajścia z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały.

(Mk 6, 45-52)


Staje dziś przed nami zagadkowa scena. Otóż po rozmnożeniu chleba i ryb, gdy wszyscy już się rozeszli mamy scenę jak z planu filmowego, gdzie Jezus jest reżyserem i każdemu wyznacza rolę do odegrania.

Pan Jezus sam zostaje na brzegu, a uczniom nakazuje odpłynąć. Gdy uczniowie znajdują się na środku jeziora wiatr się wzmaga, oni męczą się z nim niemiłosiernie, Jezus zdaje się obserwować ten wysiłek z daleka. Pan postanawia przejść się po jeziorze i minąć zapracowanych uczniów. Ich reakcja, pełna lęku i trwogi (zaczęli krzyczeć) jest w pełni zrozumiała. Aby sytuacja wróciła do normy potrzebne jest słowo Pana Jezusa: Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się!

Jaki jest sens pedagogiczny tej sceny? Jezus panuje nad wszystkim. On sam wyznacza czas swojej bliskości i oddalenia. Jezus wszystko widzi, zna naszą historię, zapewnia o swojej wiecznej obecności i objawia się jako Bóg (Ja jestem). Ukazuje prawdę, że wciąż musimy się uczyć zaufania Jemu, że potrzebujemy Jego tchnienia, aby rozumieć wydarzenia, które się dzieją wokół nas (nie zrozumieli bowiem zajścia z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały).

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "