Wołanie niewidomego Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wołanie niewidomego
16 listopada 2020

Wołanie niewidomego

Poniedziałek, XXXIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Kiedy Jezus przybliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. Gdy usłyszał przeciągający tłum, wypytywał się, co to się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi.
Wtedy zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!»
Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie.
A gdy się przybliżył, zapytał go: «Co chcesz, abym ci uczynił?»
On odpowiedział: «Panie, żebym przejrzał».
Jezus mu odrzekł: «Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła».
Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga. Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.

(Łk 18, 35-43)


Jerycho to jedno z najstarszych miast świata i prawdopodobnie najstarsze nieprzerwanie istniejące siedlisko ludzkie. Położone jest ok. 10 km od Morza Martwego i otoczone pustynią. Jest to również jedno z najniżej położonych miejscowości na świecie. Zaskakujące jest, że na tak niesprzyjającym terenie wyrosło miasto nazywane Miastem Drzew Palmowych.

Warto w tym kluczu odczytać dzisiejszą Ewangelię. Bóg wchodzi w największą trudność mojego życia, największą depresję i tam chce mnie uzdrowić. W miejsca, w których nadzieja umarła i jest już tylko udręka.

Zbawiennym dla niewidomego żebraka okazało się wołanie: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!”. Te słowa mają swoją ważną wymowę. Tytuł „Synu Dawida” wiąże się z oczekiwanym przez Izraela wybawcą narodu. Niewidomy wyznaje wiarę w Jezusa, uznaje w Nim Mesjasza. To bardzo ważne. Nie woła lekarza – Jezusa, czy uzdrowiciela, pragnie Zbawiciela. To dlatego „wiara go uzdrowiła”, zaufał bezgranicznie nie widząc i nawet nie mając się czym odpłacić.

Niewidomy żebrak niech nas trochę zawstydzi, że jeszcze tak głośno nie wołaliśmy do Boga, że nie mamy jeszcze takiego zaufania, takiej wiary w Niego, który z pustyni mojego serca chce uczynić rajski ogród.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "