Władza kontra miłość Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Władza kontra miłość
3 października 2020

Władza kontra miłość

Sobota, XXVI Tydzień zwykły, Rok A, II

Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają».
Wtedy rzekł do nich: «Widziałem Szatana, który spadł z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednakże nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».
W tej to chwili rozradował się Jezus w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

(Łk 10, 17-24)


Słuchając dzisiejszego fragmentu Ewangelii warto pamiętać, że rozgrywa się on w czasie wędrówki Jezusa do Jerozolimy. W tej podróży rozesłani na misję uczniowie przeżywają uniesienie z powodu władzy, którą otrzymali od Jezusa. Wyrzucają złe duchy i to doświadczenie przyprawia ich o zawrót głowy. Łatwo wpadają w iluzję poczucia kontroli nad światem.

Często nam się wydaje, że właśnie o to chodzi w chrześcijaństwie: żeby lepiej kontrolować rzeczywistość, żeby mieć większą władzę. Jezus upomina ich, by w tej pogoni za kontrolą nad otoczeniem nie stracili z oczu czegoś innego. W Jego misji nie chodzi o to, by człowiek sobie poradził ze wszystkim, ale żeby odkrył odkrył i pogłębił swoją relację z Bogiem. Nie chodzi o to, żeby mieć władzę, ale żeby przekonać się, że Bóg nas kocha.

Radość i szczęście

Radość i szczęście, o których Jezus mówi do swoich uczniów, związane są z prostotą i ubóstwem. Podobnie jak w wielu innych momentach Biblii to właśnie one okazują się kluczem do odkrycia tajemniczej obecności Boga. Tajemnicę tę odkrył wcześniej Abraham, Mojżesz, Jan Chrzciciel, jak również Maryja, która cieszyła się, że Bóg wejrzał na jej uniżenie. Potem przeżywali ją również św. Paweł pisząc o tym, że trzeba zrezygnować z ludzkiej mądrości i wielu świętych ze św. Franciszkiem na czele. Przyjęte z wiarą ubóstwo wydaje się być uprzywilejowaną dyspozycją serca do przyjęcia Ducha Świętego, który otwiera ludzkie oczy na ukrytą obecność Boga. Coś, czego nie może zagwarantować ludzka mądrość, sukces i bogactwo staje się udziałem prostaczków.

Nie przypadkiem tak trudno o wiarę w naszych bogatych społeczeństwach. Zapatrzeni w blask wystaw, zachwyceni światłem wielu gwiazd tracimy z oczu tę jedną, która może nas doprowadzić do pełni radości. Jezusa nie rozpoznają przywódcy religijni i władcy tego świata, a jeśli już to raczej widzieli w nim zagrożenie dla swojej władzy. Wyjątkiem są ci, którzy jak mędrcy ze wschodu, zdecydują się zejść z wyżyn swoich katedr, by spotkać zapowiadanego Mesjasza w stajni. Taka pielgrzymka jest potrzebna również nam.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-