WINNY KRZEW I LATOROŚLE Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   WINNY KRZEW I LATOROŚLE
2 maja 2021

WINNY KRZEW I LATOROŚLE

Niedziela, V Tydzień Wielkanocny, Rok B, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.
Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

(J 15, 1-8)


Trwanie w Jezusie nie jest czymś oczywistym. Może najboleśniej przekonał się o tym Judasz, który właśnie opuścił wieczernik, by wydać swojego Mistrza. Nie potrafił dostrzec niczego dobrego w zbliżającej się śmierci. Nie chciał już dłużej być z Jezusem. Również dla wszystkich pozostałych Apostołów była to chwila dramatycznej próby. Czy mogli jakoś ocalić swoje życie? Tu już nie wystarczyły bohaterskie deklaracje. Trzeba było zaryzykować wszystko.

Jezus mówi o tym, że Ojciec uprawia winorośl usuwając to, co jest bezowocne i suche. Z punktu widzenia latorośli, czyli z naszej perspektywy, każdy zabieg przycinania i oczyszczania jest bolesny. Nawet jeśli przeszkadzają mi wady i ograniczenia, które czynią moje życie bezproduktywnym to jednak ciągle stanowią one część mojego życia. Nie tak łatwo się ich pozbywać, a jeszcze trudniej doświadczać cierpienia związanego z oczyszczeniem dokonywanym przez kogoś innego, nawet Boga. Mogę być egoistą i pyszałkiem, ale ciągle trwać przy swoich grzechach z przekonaniem, że to jedyna forma istnienia, na którą mnie stać. Trzeba dużo wiary, żeby pozwolić się oczyszczać.

Trwanie w Jezusie jest jednak szansą na owocne życie. Włączając człowieka w swoje życie Bóg daje nam szansę. Codziennie cierpliwie ofiarowuje nam życie. Możemy czerpać do woli z Jego miłości. Ukrzyżowana miłość Jezusa jest bezpieczną przestrzenią, w której możemy powiedzieć i pokazać Mu wszystko. Z wielkim bólem i wstydem odkrywamy nasze niewierności, zdrady i pogardę dla siebie samych.

Oczyszczanie to moment szczerości. Tak delikatnie, jak to tylko możliwe Bóg opowiada mi moje życie. Jest szczery i cierpliwie dąży do prawdy. Nie chce mnie upokorzyć, odegrać się lub pokazać, że jestem nikim. Daje mi po prostu okazję bym poznawał siebie i cierpliwie czeka, czy odważę się wyrzec się mojej choroby. Rozmawia ze mną jak przyjaciel. Nie oszczędza mi bolesnej prawdy. Robi to, bo Mu na mnie zależy. Jednak ból z tym związany jest bardzo realny. Wielokrotnie wzbudza pokusę, by wszystko porzucić i uciec w idealny świat fantazji.

Również dla Jezusa jest to moment niezwykle trudny. Latorośle nie mogą wydawać owoców jeśli nie trwają w winnym krzewie. Ale również winny krzew nie będzie owocować pozbawiony gałązek. Jezus jest związany ze swoimi uczniami. Nie ma planu awaryjnego na wypadek zdrady. Jego miłość jest jednoznaczna. Tylko taka jest przekonująca.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "