Wierzący niepraktykujący Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wierzący niepraktykujący
23 września 2021

Wierzący niepraktykujący

Czwartek, XXV Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Tetrarcha Herod posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez Chrystusa i był zaniepokojony. Niektórzy bowiem mówili, że Jan powstał z martwych; inni, że zjawił się Eliasz; jeszcze inni, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał.
A Herod mówił: «Jana kazałem ściąć. Któż więc jest ten, o którym takie rzeczy słyszę?» I starał się Go zobaczyć.

(Łk 9, 7-9)


Herod jest jedną z najbardziej tragicznych postaci na kartach Ewangelii. Widzimy w nim nieustanną walkę w sumieniu. W głębi serca przeczuwa (jest „zaniepokojny”), że Bóg daje mu bardzo silne znaki, najpierw w osobie Jana Chrzciciela a później samego Jezusa. Jednocześnie nie chce oderwać się od „władczego” spojrzenia na to co dzieje się wokół niego. Jest człowiekiem wierzącym, ale niewiele z tego wynika bo chce mieć wszystko pod kontrolą, sam jednocześnie ulegając jak dziecko uwodzeniu chytrej kobiety. Jest obrazem osób wierzących, ale zniewolonych przez „bogactwa tego świata”. Tych, którzy dostrzegają obecność Boga (albo przynajmniej przeczuwają), ale jednocześnie chcą wszystko robić po swojemu sami będąc w niewoli zła. Każde niezaplanowane wydarzenia, które Bóg przygotował są interpretowane jako zburzenie swojego „świętego spokoju”. Z samej wiary niewiele może wynikać. Potrzebna jest zdecydowana decyzja oddania się Bogu. Dla człowieka wiary nie ma stanu „pośrodku” bo w rzeczywistości duchowej coś takiego nie istnieje – „Obyś był zimny albo gorący!” Ap 3,15.

Panie Jezu proszę Cię, abym mimo mojej słabości i grzeszności nie szedł za moją wolą, ale radykalnie zwrócił się ku Tobie. Abym dobrze odczytywał znaki, które mi dajesz i był posłuszny Twoim nakazom.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-