Widzieć sercem Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Widzieć sercem
3 października 2022

Widzieć sercem

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły, Rok C, II

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»
Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»
On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego».
Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».
Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»
Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.
Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.
Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»
On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».
Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»

(Łk 10, 25-37)


Przypowieść Jezusa uświadamia nam, że prawdziwą bliskość między ludźmi tworzy miłosierdzie. Jego źródło nie bierze się z ludzkiej nędzy czy ze znajomości przepisów prawa. Ono wypływa z serca Boga, który jako pierwszy zatrzymuje się przy człowieku sponiewieranym grzechem – swoim lub cudzym. Bliskość Miłosiernego jest jednym z odcieni Jego miłości. Obdarowany nią człowiek potrafi być miłosierny, bo wie, czego doświadczył. Człowiek staje się bliźnim ponieważ on sam najpierw jest ukochany. Bliskość przy cierpiącym wynika z obfitości dobra, w które wyposażyła go Boża dobroć.

Popatrz na swoje życie – czy dostrzegasz w nim dowody na bliskość Boga przy tobie? Czy doświadczyłeś choć raz tego, że On zatrzymał się przy tobie i zaopiekował się tobą, gdy ty już nic nie byłeś w stanie zdziałać?

Oby Pan dał nam otwarte oczy na przejawy Jego miłosierdzia.

——————————-

ks. Krzysztof Kowal MS – socjusz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "