Widzieć Bożą obecność Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Widzieć Bożą obecność
26 listopada 2021

Widzieć Bożą obecność

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść: «Spójrzcie na figowiec i na wszystkie drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pąki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wszystkie wydarzenia, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie.
Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą».

(Łk 21, 29-33)


W ostatnim tygodniu roku liturgicznego Chrystus przypomina często o potrzebie uważnego odczytywania znaków, które są nam przez Boga dawane ciągle na nowo. Podobnie jest i dzisiaj: Ewangelia zachęca nas do poszukiwania i rozeznawania.

Dzisiejsze Słowo Boże wskazuje na dwa elementy, które są konieczne w rozeznawaniu: „widzieć” oraz „wiedzcie”.

Gdy widzicie, że wypuszczają pąki… – trzymając się tego porównania możemy powiedzieć, że aby zauważyć jakieś zjawisko, trzeba wyjść z domu, zatrzymać się na chwilę, rozejrzeć się, dać sobie czas i przestrzeń na obserwację. Nie będzie widział kwitnącego drzewa ten, kto będzie chodził po świecie ze wzrokiem wbitym w ziemię. Ale poza tym, że coś widzę, muszę wiedzieć – to znaczy mieć pewien zasób sprawdzonych informacji, które pozwolą mi dobrze zinterpretować to, co widzę.

Obie te zasady sprawdzają się w naszym życiu duchowym: po pierwsze musimy mieć otwarte oczy i serce uważne na działanie Boga; po drugie – czerpać dobrą, Bożą wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Może warto zapytać się dzisiaj: czy staram się szukać w moim życiu znaków Bożego działania, Bożej obecności? Czy proszę Boga o otwartość na Jego działanie? Czym się karmię, skąd czerpię moją wiedzę o Bogu?

Niech dzisiejsze Słowo Boże otwiera nasze oczy i serca…

——————————-

ks. Paweł Obrzut MS

——————————-