Wiara to nie żart Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wiara to nie żart
26 grudnia 2020

Wiara to nie żart

Sobota, Oktawa Narodzenia Pańskiego, Rok B, I

Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

Jezus powiedział do swoich Apostołów:
„Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić.
Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”.

(Mt 10, 17-22)


Nie ukochałem cię dla żartu.

Jezus do Angeli z Foligno

Nikt nie zostaje męczennikiem z przypadku. Jezus do Angeli z Foligno powiedział: „Nie ukochałem cię dla żartu”. Męczennicy są zawsze głosem Boga do nas.

Głos Boga

Przyjmując taki klucz w odczytywaniu męczeństwa, wtedy możemy powiedzieć, że męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki było wezwaniem do życia w prawdzie i wolności!

W prawym bocznym ołtarzu bazyliki w Dębowcu znajduje się figura męczennicy św. Marii Goretti. Była to dziewczyna prosta, biedna, ale pełna miłości do Jezusa Chrystusa. Przez długi czas była prześladowana seksualnie przez kogoś z pobliskiej rodziny, aż w końcu ją zabił. Wolała oddać swoje życie niż stracić dziewictwo.

Ona – podobnie jak bł. Karolina Kózkówna – jest wzorem dla dzisiejszych młodych kobiet. Kobieta, która jest w głębokiej relacji z Jezusem, zawsze zachowa dziewictwo…

Czymś tragicznym jest nie mieć głębokiej relacji z Chrystusem. Bez tej relacji jesteśmy martwi wewnętrznie, jesteśmy bez życia.

Zostaw swoją wolę

Prawdziwym męczennikiem jest ten, kto oddaje swoją wolę, dla którego ważniejsza jest wola Boża.

W jednym z opowiadań Ojców Pustyni można przeczytać o pewnym pustelniku, który podczas zgromadzenia wziął poduszkę, objął ją ramionami i chodząc wołał: „Panie miej miłosierdzie nade mną” i sam odpowiadał sobie: „zostaw poduszkę a będziesz miał miłosierdzie”. Chodził tak przez ok. 20 minut. Pytają go, o co ci chodziło? Ta poduszka oznacza moją wolę i twoja wolę. Tak się modlimy: Panie Jezu Chryste ulituj się nade mną, miej miłosierdzie nade mną, ale nie słyszymy głosu: zostaw swoją wolę, przekreśl swoją wolę, a będziesz miał miłosierdzie, zostaw tę poduszkę, którą tak objąłeś i nie możesz puścić, bo Boże miłosierdzie nie może dotrzeć do ciebie.

Męczennicy to są ci, którzy zostawili swoją wolę.

Święty Szczepan

Jest pierwszym męczennikiem po Jezusie Chrystusie, który oddał swoją wolę Bogu! Gdy Szczepan został postawiony przed sądem i oskarżony o bluźnierstwo, jego sędziowie „przypatrywali mu się uważnie i zobaczyli twarz jego, podobną do oblicza anioła” (Dz 6,15).
Kiedy był kamienowany, wtedy pełen Ducha Świętego modlił się za swoich zabójców: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu”. Takie świadectwo oznacza, że miłość jest mocniejsza od śmierci, że śmierć została pokonana przez Jezusa.
Męczennicy objawiają, do czego Bóg powołał tych, którzy żyją dla Jezusa.

Joanna d’Arc, zamknięta w więzieniu, płacząc i zmagając się z myślą o śmierci na stosie, zbiera się w sobie, składa siebie w ofierze, jednocząc się z zamysłem Ojca, woła: „Ja się na to narodziłam”.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-