Wiara poganina Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wiara poganina
16 września 2019

Wiara poganina

Poniedziałek, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa

Gdy Jezus dokończył wszystkich swoich mów do słuchającego Go ludu, wszedł do Kafarnaum. Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę.
Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: «Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył – mówili – miłuje bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę». Jezus przeto zdążał z nimi.
A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół ze słowami: «Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź!” – a idzie; drugiemu: „Przyjdź!” – a przychodzi; a mojemu słudze: „Zrób to!” – a robi».
Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się nad nim, i zwróciwszy się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: «Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu». A gdy wysłańcy wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.

(Łk 7, 1-10)


Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”. Powtarzamy bardzo podobne słowa poganina podczas każdej Mszy św. Poganina, bo dla wyznawców judaizmu był nim rzymski setnik. Poganin i okupant – grzesznik. Kim ja jestem, skoro ośmielam się wypowiadać te słowa? To bardzo ważne pytanie, bo odpowiedź na nie ustawia moją relacje z Jezusem, otwiera mi drogę do przyjęcia Jego miłości.

Setnik, to osoba, która ma władzę. Centurion (inaczej setnik) dowodził oddziałem wojskowym składającym się ze stu osób. Mógł siłą przyprowadzić Jezusa i nakazać Mu dokonania cudu. Jakże wielka jest pokusa wykorzystania władzy lub tego, że coś mi się należy za moje zasługi. Tyle się modlę, pokutuje, poświęcam dla innych… chyba coś mi się za to należy Boże?! Pomimo, że coś posiadam, kimś jestem w codzienności, nie powinienem zapominać, że to ja jestem tym chorym sługą, który potrzebuje uzdrowienia. Setnik, poganin staje się dla nas wzorem, z jednej strony w podejmowaniu wysiłku, troski o drugiego, a z drugiej, całkowitej ufności w moc Jezusa.

Rzeczywiście Jezus nie wszedł do domu setnika. Nie dlatego, że nie był godny, lecz wiara poganina sprawiła, że Bóg stał się obecny w jego życiu, w jego troskach. To wystarczy. Jezus nic nie czyni tylko „zadziwił się” wiarą. Kim zatem jestem? Jaka jest moja wiara? Z nadzieją odpowiedzmy tak jak setnik: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo…

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "