Wiara jak ziarnko gorczycy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wiara jak ziarnko gorczycy
7 listopada 2022

Wiara jak ziarnko gorczycy

Poniedziałek, XXXII Tydzień zwykły, Rok C, II

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu».
Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary».
Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».

(Łk 17, 1-6)


Jezus powiedział do swoich uczniów: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. ” Jeszcze nie tak dawno słyszeliśmy o skandalach w kościele o wykorzystywaniu nieletnich przez księży pedofilów. Jakoś długo nie mogła do nas dotrzeć ta prawda, że osoba, która poświęca się Bogu może dopuszczać się takich wykroczeń, które godzą w godność tych najmłodszych naszych braci i sióstr, czyli dzieci.

Radykalna metoda, jaką zaproponował Jezus w słowach dzisiejszej ewangelii: „Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych.” okazała się jedyną, która mogła przynieść pozytywne wyniki, tzw metoda zero tolerancji dla przestępców. Jest to raczej zrozumienie dla człowieka jednak nie pobłażanie dla sytuacji grzechu, do której przestępca powraca, ponieważ grzech panuje nad nim i czyni go swoim niewolnikiem.

Jezus wskazuje także na inną metodę, metodę napominania: „Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu.

Potrzeba abyśmy mieli rozeznanie jak te metody używać, dlatego potrzebujemy wsłuchiwania się w to, co nam mówi Duch Święty, czyli potrzebujemy wiary: „Apostołowie prosili Pana: Dodaj nam wiary.” Z pomocą Ducha Świętego, którego otrzymujemy poprzez zmysł wiary możemy wszystkie najtrudniejsze sprawy rozwiązywać, przenosić przysłowiowe góry: „Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna.” Prośmy zatem Pana o wiarę jak ziarnko gorczycy.

——————————-

Waldemar Śmiałek MS

——————————-