Wasza sprawiedliwość Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wasza sprawiedliwość
19 sierpnia 2020

Wasza sprawiedliwość

Środa, XX Tydzień zwykły, Rok A, II

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:
«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.
Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.
Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.
A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».

(Mt 20, 1-16)


Zbulwersowani

Media donoszą o radykalnej propozycji prezydenta odnośnie emerytury, która będzie uzależniona od stażu pracy. Przypowieść, którą dzisiaj czytamy jest o wiele radykalniejsza. Brzmi jak wyzwanie dla naszej racjonalności, logicznego myślenia opartego na prawie. Największy opór wywołuje ona w „działaczach związkowych” i ludziach skrupulatnie wypełniających prawa religijne. Wydaje się być paradoksalna. Spontanicznie przychodzi nam na myśl, że zapłata nie jest sprawiedliwa, dlatego każdy „działacz związkowy” podniesie protest przeciw postawie właściciela winnicy. Mimo, że wzywani do pracy robotnicy pracują różny okres czasu, to jednak wszyscy otrzymują to samo wynagrodzenie. Wygląda to na jawną niesprawiedliwość.

Złe oko

Z innej perspektywy, jest to najwyższa lekcja miłości. To co wypływa z serca samego Boga przekracza wszystkie ludzkie kryteria, nawet te, które wydają się być najbardziej uprawnione. I dlatego zuchwałym wydaje się porównywać sprawiedliwość Bożą z ludzką. Brakuje nam doskonałej miary dobra, mamy tylko okruchy mądrości odnośnie sprawiedliwości i odnosimy ją często do naszych osobistych spraw. Brakuje nam często przede wszystkim wymiaru miłości, a sprawiedliwość bez miłości jest najwyższą krzywdą. Grozi nam także ryzyko bycia zazdrosnym wobec dobroci Boga i chcielibyśmy ją zamknąć w literze prawa. Starszy syn z przypowieści o Miłosiernym Ojcu, nie rozumie motywu uczty, którą urządził Ojciec. Trudno jest zrozumieć także łotra, którego modlitwa i ostateczny żal pozwalają mu osiągnąć raj. Chcemy powiedzieć: za łatwo. Jednak dla Boga nie ma nic niemożliwego. Tylko On potrafi połączyć doskonale miłość i sprawiedliwość. My natomiast mamy z tym problem.

Mogę ze swoim uczynić co zechcę

Spontanicznie jesteśmy kuszeni do szemrania na Pana winnicy, ponieważ jego sposób działania burzy nasze kryteria oceny, wartościowania, naszej sprawiedliwości społecznej, zapłaty. Bardziej uważana refleksja, dojrzała w świetle wiary, pozwala zauważyć, że Bóg woła kogo chce i kiedy chce. Przenosząc nasze miary na poziom zbawienia pozwala zauważyć, że bycie zaangażowanym w winnicy Pana, zaproszonym do Królestwa Bożego jest łaską, honorem, radością, szczęściem. Zaproszenie przychodzi jako dar. Miłość Boga ogarnia wszystkich ludzi i nie czyni różnicy. Zapłata jest zawsze ta sama.

——————————-

ks. Zbigniew Pałys MS – przełożony wspólnoty zakonnej i proboszcz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Krakowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "