W szkole Jezusa Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   W szkole Jezusa
29 kwietnia 2022

W szkole Jezusa

Piątek, II Tydzień Wielkanocny, Rok C, II

Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

(Mt 11, 25-30)


Dzisiaj święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Mając w pamięci historię jej życia, nie dziwi wybór fragmentu Ewangelii podczas liturgii mszy św. Analfabetka, najmłodsze, 24 dziecko w mieszczańskiej rodzinie (urodziła się jako bliźniaczka, siostra zmarła zaraz po urodzeniu), a ogłoszona przez papieża Pawła VI doktorem Kościoła, posiadająca ogromny wpływ duchowy na współczesne jej wydarzenia w świecie i Kościele.

Uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokornego serca”. Jezus zaprasza wszystkich do swojej szkoły, w której kształci swoich uczniów. Dziwna to szkoła i nie pasująca do żadnych standardów, ani za Jego życia ziemskiego, ani nigdy potem, aż do naszych czasów. A uczyć się trzeba pilnie i dobrze. W tej szkole jest naturalna selekcja. Słabi odpadają sami. A raczej ci, którzy nie wierzą Mistrzowi, Nauczycielowi. Pozostałe różnice nie mają żadnego znaczenia. Ani wiek, ani pochodzenie, ani wykształcenie, ani zamożność. Nic nie ma znaczenia, tylko zaufanie do Jezusa. Absolutne posłuszeństwo Jego woli, pokora i wytrwałość. Bo owoce tej szkoły poznaje się czasem dużo później. Na początku wydaje się, że inne szkoły szybciej i skuteczniej uczą. Stąd wielu „przepisuję” się gdzie indziej, ucieka, odchodzi. Wygrywa ten, kto wytrwa aż do końca, i tylko ten osiągnie dyplom ukończenia tej szkoły, uprawniający do życia wiecznego.

Św. Katarzyna jest wspaniałym przykładem takiej uczennicy, wiernej, wytrwałej, konsekwentnej a przede wszystkim pokornej i posłusznej. Tylko ten Mistrz ma najwyższe „kwalifikacje”, które zyskał sam w szkole swojego Ojca. Tylko Jego metody są skuteczne i gwarantują sukces. „Filozofia” tej szkoły polega na paradoksach. Jarzmo które jest słodkie i brzemię lekkie. Obciążyć się ciężarem, a jednocześnie czuć się wolnym i lekkim. Kto opiera się tylko na doświadczeniu zmysłów, nie zapisze się do takiej szkoły. Kto zaufa Mistrzowi, ten zaryzykuje.

Św. Katarzyna to uczyniła i ukończyła szkołę z doktoratem, choć nie umiała ani pisać, ani czytać. Kolejny paradoks! Zapisy trwają wciąż, nie ma limitów przyjęć. Wciąż te same warunki. Dlaczego chętnych tak mało? Zapisać się można w każdej chwili. Nie ma limitu wieku. Więc jak? Zapiszesz się? Zaryzykujesz? Zaufasz Mistrzowi z Nazaretu?

Wysławiam Cię Ojcze, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi” (na tym świecie), a objawiłeś je małym dzieciom (pokornym i szczerym, zdolnym zaufać).

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz w Czechach, Bozkov

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "