W czujności i bez leku Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   W czujności i bez leku
26 listopada 2019

W czujności i bez leku

Wtorek, XXXIV Tydzień zwykły, Rok C, I

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».
Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?»
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».

(Łk 21, 5-11)


Dumni są mieszkańcy Jerozolimy z posiadania tak wspaniałej świątyni i chętnie o tym mówią. Jezus słysząc ich rozmowy zapowiada zburzenie tej świątyni. Zszokowani rozmówcy pytają Jezusa o czas i okoliczności tego mającego nadejść wydarzenia. W odpowiedzi Jezus wyraźnie wskazuje na dwie rzeczy: potrzeba czujności, by nie odejść od jego nauki i wyzbycia się lęku. Nasz Mistrz nikomu nie robi złudzeń, że nastanie idealny świat i mówi, że nadejdą wydarzenia polityczne i społeczne, które wprowadzą wiele zamętu w ludzkich umysłach i sercach a także w naturze dziać się będą rzeczy dziwne i budzące przerażenie. Jednak czas nadejścia czasów ostatecznych jest i pozostanie nieznany. „…o dniu owym i godzinie nikt nie wie … tylko sam Ojciec”. (Mt 24,36)

W ostatnich dniach roku liturgicznego, gdy teksty czytań mszalnych skłaniają nas do refleksji o mających nadejść czasach ostatecznych, sięgnijmy po lekturę homilia Jana Pawła II na rozpoczęcie pontyfikatu. 22 października 1978 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Polak powiedział jedno z najznamienitszych zdań swojego pontyfikatu: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Niech codzienny wysiłek o otwarte drzwi naszego wnętrza na Dobrą Nowinę Jezusa wyzwala nas wszelkich lęków.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-