Uznanie ludzi? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Uznanie ludzi?
4 sierpnia 2020

Uznanie ludzi?

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.
Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!»
A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!»
Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?»
Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».
Gdy się przeprawili, przyszli do ziemi Genezaret. Ludzie miejscowi, poznawszy Go, posłali po całej tamtejszej okolicy i znieśli do Niego wszystkich chorych, prosząc, żeby ci przynajmniej frędzli Jego płaszcza mogli się dotknąć; a wszyscy, którzy się Go dotknęli, zostali uzdrowieni.

(Mt 14, 22-36)


Kto by nie chciał mieć uznania u ludzi? Dobry rodzic, dobry wychowawca, dobry syn, dobra córka, dobre dziecko, dobry, wspaniały duszpasterz, dobry samorządowiec, dobry poseł, minister, prezydent…

Modlitwa we wspomnienie św. Jana Vianneya mówi o obdarzeniu go przez Boga godną podziwu gorliwością….

Dzisiejszy Święty mówi nam, którędy należy iść: to droga chrześcijańskiej miłości. Czyli żywa wiara, czyste serce, pokora, prawda o sobie…

Nie ma drogi na skróty! Na skróty to droga udawania, fałszu, obłudy, nieuczciwości, zdradzania prawdy, sprawiedliwości czy uczciwości. Czyli inaczej mówiąc sprzedawanie się, prostytuowanie się dla efektu, dla zysku, dla sondaży.

Tak naprawdę to Bóg sprawia, że mamy lub nie mamy uznania u ludzi. A najistotniejsze dla nas winno być to jacy jesteśmy przed Bogiem, w intymności, sam na sam. Ta klarowność w relacji z Bogiem jest wykładnikiem tego czy jesteśmy ślepymi przewodnikami ślepych czy jesteśmy przewodnikami, którzy prowadzą do Boga.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "