Umocnienie uczniów Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Umocnienie uczniów
17 maja 2021

Umocnienie uczniów

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny, Rok B, I

Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie potrzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś».
Odpowiedział im Jezus: «Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie – każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną.
To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat».

(J 16, 29-33)


Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę? A oni do niego: Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty (Dz 19, 2). Taki dialog usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu, między św. Pawłem a uczniami z Efezu. Dzisiaj łatwo jest nam wydać sąd, że ktoś jest pobożny, lub bezbożny, ale trudniej jest nam powiedzieć, że sąsiad to ma Ducha Świętego. To dobre pytanie na dzisiaj, bo za kilka dni będziesz mógł szczególnie prosić o Pocieszyciela, ale musisz mieć rozeznanie czy On już jest w Twoim życiu, czy masz z nim relację.

Jeżeli nie jesteś w relacji z Duchem Świętym, nie masz świadomość Jego działania to nie jesteś dojrzałym chrześcijaninem, potrzebujesz wprowadzenia w tą relację.

Uroczystość zesłania Ducha Świętego będzie idealnym czasem na ten krok wiary, zadbaj by uczestniczyć w czuwaniu nocnym z modlitwą o Ducha Pocieszyciela. Nasi bohaterowie przyjmują chrzest i tym samym pełnię łask i zbawienie.

Bóg daje nam godzinę umocnienia, wsparcia i otuchy, bo wie że przyjdzie czas ucisku i zmagania, codzienności i oschłości duchowej, musimy być przygotowani na te chwile. Jezus posyła nam wiernego Towarzysza, Ducha Prawdy, który uzdalnia nas do rozeznawania i pełnienia tego co jest miłe Bogu.

Nawet jeżeli przyjdą chwile zwątpienia i rozproszenia nie jesteśmy sami, warto wtedy całą wiarę oprzeć o słowa Ewangelii i trwać. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33).

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-