Ubóstwo i prostota Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Ubóstwo i prostota
29 listopada 2022

Ubóstwo i prostota

Wtorek, I Tydzień Adwentu, Rok A, I

Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

(Łk 10, 21-24)


Radość i szczęście, o których Jezus mówi do swoich uczniów w dzisiejszym fragmencie Ewangelii, związane są z prostotą i ubóstwem. Podobnie jak w wielu innych momentach Biblii to właśnie one okazują się kluczem do odkrycia tajemniczej obecności Boga. Tajemnicę tę odkrył wcześniej Abraham, Mojżesz, Jan Chrzciciel, jak również Maryja, która cieszyła się, że Bóg wejrzał na jej uniżenie. Potem przeżywali ją również św. Paweł pisząc o tym, że trzeba zrezygnować z ludzkiej mądrości i wielu świętych ze św. Franciszkiem na czele. Przyjęte z wiarą ubóstwo wydaje się być uprzywilejowaną dyspozycją serca do przyjęcia Ducha Świętego, który otwiera ludzkie oczy na ukrytą obecność Boga. Coś, czego nie może zagwarantować ludzka mądrość, sukces i bogactwo staje się udziałem prostaczków.

To ważne spostrzeżenie jest nam ofiarowane u progu Adwentu, abyśmy nie przegapili przyjścia naszego Zbawiciela. Nie przypadkiem tak trudno o wiarę w naszych bogatych społeczeństwach. Zapatrzeni w blask wystaw, zachwyceni światłem wielu gwiazd tracimy z oczu tę jedną, która może nas doprowadzić do pełni radości. Jezusa nie rozpoznają przywódcy religijni i władcy tego świata, a jeśli już to raczej widzieli w nim zagrożenie dla swojej władzy. Wyjątkiem są ci, którzy jak mędrcy ze wschodu, zdecydują się zejść z wyżyn swoich katedr, by spotkać zapowiadanego Mesjasza w stajni. Taka pielgrzymka jest potrzebna również nam.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-