Twoje “jarzmo” i “brzemię” Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Twoje “jarzmo” i “brzemię”
7 grudnia 2022

Twoje “jarzmo” i “brzemię”

Środa, II Tydzień Adwentu, Rok A, I

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

Jezus przemówił tymi słowami:
«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

(Mt 11, 28-30)


Dzisiaj Jezus zaprasza nas do współpracy wraz z Nim, jak para wołów zaprzęgniętych do jednego jarzma. Wielokrotnie narzekamy na ciężar naszych obowiązków i na trud życia szczególnie, kiedy zdrowie nam szwankuje i czasami ten brak zdrowia sprawia, że jakość życia tak się pogarsza, że widzimy granicę, pomiędzy życiem ze zdrowiem i tym życiem, gdzie jest jego brak. Jezus widzi to utrudzenia naszego życia ową gorycz, która wlewa się do naszych serc i obiecuje słodycz i pokrzepienie, szczególnie jeśli nasze życie będziemy przeżywać wraz z Nim, a właściwie współpracując z Nim.

Możemy się zapytać o jaką to współpracę chodzi Jezusowi, o owe „jarzmo” i „brzemię” do którego mamy być zaprzęgnięci wraz z Jezusem. Jezus, mówiąc najprościej, przyszedł na Ziemię aby nas zbawić, zatem trudzi się nad naszym zbawieniem. Zbawienie ludzkości jest Wolą Boga my wszyscy jesteśmy zaproszeni aby w tej Woli Boga uczestniczyć, aby współpracować z Bogiem dla zbawieniem ludzkości.

Czasami łapiemy się na tym, że nie wiemy jaki jest cel naszego życia, co w tym życiu mamy robić. Jezus zaprasza nas, aby tę Wolę Boga wziąć jako cel naszego życia. Znalezienie celu życia, bardzo ułatwia nasze życie i zaoszczędza wiele energii, którą niejednokrotnie marnujemy szarpiąc się w naszym życiu. Wola Boga dla naszego życia czyni je lekkim.

Jezus jest pełen miłości i dobroci, dlatego współpraca z Nim będzie osładzać ową gorycz naszego życia, czy wręcz przemieniać ją na słodycz. Cichość i pokora Serca Jezusa, będzie dodatkowo wyciszać nas wewnętrznie, czynić nas bardziej skupionymi nad tym co jest istotne dla naszego życia.

W tym czasie Adwentowego oczekiwania wraz z Maryją jeszcze raz wsłuchajmy się w słowa dzisiejszej ewangelii: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

——————————-

Waldemar Śmiałek MS

——————————-