TRZY UPROSZCZENIA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   TRZY UPROSZCZENIA
20 grudnia 2020

TRZY UPROSZCZENIA

IV Niedziela Adwentu, Rok B, I

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. a oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».
Wtedy odszedł od Niej Anioł.

(Łk 1, 26-38)


Bez zapowiedzi

Wiele było już zaplanowane i zrealizowane, jeśli chodzi o małżeństwo Józefa i Maryi. Bóg jakby nie wiedząc o tym, wkracza w ich życie ze swoim planem.

Bez stawiania warunków

Zmieszała się na te słowa… Bibliści wskazują na mocniejszy wydźwięk greckiej wersji. Maryja doświadczyła wzburzenia. Dotychczasowe życie zostało postawione na głowie. W tym kontekście również mocniej brzmi pytanie: Jak się to stanie, skoro nie znam męża? I znowu trudność w tłumaczeniu. Abp Bruno Forte wydobył ten sens przez zestawienie pozornie podobnych pytań Zachariasza i Maryi. Zachariasz chce dodatkowych gwarancji (kata ti?), Maryja już uwierzyła i teraz pyta nie o gwarancję, ale o sposób (pos estai?). Maryja najpierw poczęła duchem, a potem ciałem (św. Leon Wielki).

Bez personalnego doradcy

Współczesne ekskluzywne usługi zawierają gwarancję naprawy w domu klienta, personalnego doradcę, możliwość konsultacji. Anioł odszedł, już nie wrócił. Maryja została z Tajemnicą.

Podsumowanie

Działanie Boga charakteryzuje się prostotą i dlatego jest bardzo często dla nas tak niepojęte.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "