Troska o nasze serce Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Troska o nasze serce
9 lutego 2022

Troska o nasze serce

Środa, V Tydzień zwykły, Rok C, II

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

(Mk 7, 14-23)


Przed śmiercią nikogo nie nazywaj szczęśliwym,
gdyż dopiero w ostatniej chwili poznaje się męża
(Syr 11,22)

Królowa Saby wydaje się być na początku bardzo ostrożną, dociekliwą osobą. Nie wiemy, ile czasu zajęło Salomonowi udzielanie odpowiedzi na wszystkie problematyczne pytania, ale z pewnością nie była to krótka rozmowa kwalifikacyjna. Na tym nie koniec. Dowiadujemy się, że pod lupę zostały wzięte dobra materialne króla, nawyki żywieniowe, dobrostan poddanych, ich ubiór, a na końcu jeszcze praktyki religijne króla. Gdy wszystko zostało wnikliwie ocenione, królowa pozwoliła, aby jej serce ogarnął zachwyt, którego praktycznym wyrazem był transfer złota i innych kosztowności do królewskiego skarbca. Legendy etiopskie utrzymują, że to jeszcze nie wszystko i kilkanaście lat później do Jerozolimy przybył młody książę etiopski, aby poznać swojego ojca… ale to tylko legendy.

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami hossy. Niestety, już jutro dowiemy się, że pod koniec życia serce Salomona zwróciło się ku pogańskim praktykom.

Zachwyt królowej Saby kontrastuje z diagnozą, jaką w dzisiejszym fragmencie Ewangelii stawia ludzkiemu sercu Jezus. Nie jest to wyraz pesymizmu, lecz realizmu. Pan jest przecież tym, który zna wszystkich i nie potrzebuje niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wie, co w człowieku się kryje (por J 2,25).

Poprzez dzisiejsze Słowo jesteśmy zaproszeni, aby troszczyć się o nasze serce, nasze duchowe centrum. Historia królowej Saby i Salomona zachęca nas do powściągliwości. Nawet najwspanialszy człowiek jest przecież tylko człowiekiem i jego serce jest terenem zakłóconej równowagi. Pierwszym, który jest godny naszego zachwytu i naszych darów jest Bóg. Znajdźmy dzisiaj chwilę na to, aby usiąść u stóp Chrystusa. Jak królowa Saby opowiedzmy o tym, co nas nurtuje i pozwólmy aby nas pouczył.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "