Teraz Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Teraz
18 lipca 2019

Teraz

Czwartek, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

Jezus przemówił tymi słowami:
«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

(Mt 11, 28-30)


Dzisiejsza Ewangelia pomaga nam zrozumieć jak ważne, czy wręcz niezbędne jest połączenie naszej szarej codzienności z wiarą. Chrześcijaństwo nabiera smaku kiedy przeżywam je świadomie z naszym „teraz”, z wszystkimi bolączkami, problemami, napięciami, które niesiemy ze sobą. Istnieje pokusa ucieczki od „teraz”, która przejawia się w poszukiwaniu wyjątkowych i nadzwyczajnych przeżyć.

Chrystus jest realistą. Nie chce, żebyśmy uciekali od swojego życia, ale przyjęli je takim jakie jest w tej chwili. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli świadomie nie przeżyjemy „utrudzenia” i „obciążenia” życiowego nie przyjmiemy zaproszenia Jezusa. Stworzymy swój własny wyimaginowany świat religijny polegający na nieustannym poszukiwaniu wrażeń, które chwilowo mają ukoić nasze rozgoryczenie i wszystko, co moglibyśmy nazwać „krzyżem”: grzechy, ułomności, krzywdy, cierpienia.

Chrystus mocno stąpa po ziemi i przypomina nam, że pójście za Nim nie jest odrzuceniem ciężaru życia, ale jest przyjęciem Jego pomocy. Prawdziwą „słodyczą” dla chrześcijanina jest możliwość uczenia się od swego Zbawcy jak nieść życiowe trudy. To odkrycie pokory Boga, który stał się jednym z nas, żeby być wiarygodnym. On doświadczał trudów codzienności, żebyśmy odkryli w Nim swojego Brata, który w każdej godzinie zaprasza nas do niesienia „krzyży” nie w samotności, ale razem z Nim.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie

——————————-