Tak króciutko i na temat Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Tak króciutko i na temat
4 listopada 2020

Tak króciutko i na temat

Środa, XXXI Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”.
Albo jaki król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».

(Łk 14, 25-33)


Są tacy specjaliści, którzy proponują naukę obcego języka bez wysiłku. Czy ta metoda jest skuteczna? Nie wiem i ona mnie nie interesuje. Jedno wiem, że aby stać się chrześcijaninem trzeba się natrudzić. Dlatego Jezus zachęca nas, by regularnie „wpierw usiąść”, skalkulować wydatki, rozważyć…

Jezus stawia nam wymagania; oderwanie się od drogich nam więzów, i wyrzeczenia się wszystkiego, co posiadamy. Niech nie dziwi nas modlitwa psalmisty: „na skałę zbyt dla mnie wysoką wprowadź mnie” (Ps 60/61,3).

Pan Bóg pragnie dla nas życia w pełni. Ale takie życie jest owocem tajemnicy paschalnej. Tylko owocem Jezusowej łaski, jesteśmy w stanie przeorganizować nasze relacje. Ponieważ spontanicznie nie jesteśmy w stanie tego uczynić. Więc z miłości do Jezusa i z Jego mądrością mogę oderwać się od więzów i osób, mogę zmienić hierarchię wartości i przyjąć nową, która wynika z pójścia drogi wiary za Jezusem i oddania Jemu pierwszego miejsca we wszystkim.

Dlatego Pan Jezus zachęca do refleksji i przygotowania, ponieważ oczekuje, że w odpowiedzi na Jego miłość odpowiedź nasza będzie świadoma i wolna. Może pomoże komuś znany w tych dniach, obraz zmanipulowanych tłumów, napędzonych nienawiścią.

Jezus nie chce fanatyków, a raczej świadomych świadków, którzy wiedzą dlaczego, i w jakim celu trzeba ponieść koszty i wysiłki.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-