Tajemnica obecności Królestwa Bożego Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Tajemnica obecności Królestwa Bożego
10 listopada 2022

Tajemnica obecności Królestwa Bożego

Czwartek, XXXII Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».
Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie».

(Łk 17, 20-25)


Słyszymy czasem: ja wierzę w Boga, a nie w księży ani w człowieka. Gdzie jest Kościół? Gdzie go odnajdujemy? Dzisiaj liturgia Słowa pomaga nam odpowiedzieć na te pytania.

Kto przychodzi do kościoła na Mszę św w niedzielę, wypowiada “Credo” czyli “wyznanie wiary”. W nim są słowa: “Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski KOŚCIÓŁ”. Możemy tak powiedzieć, bo Kości to nie jest tylko instytucja, to nie jest ani nade wszystko dzieło człowieka. Kościół jest Boży i mieszka a Nim Duch Święty, Kościół przynależy do Chrystusa i jest Jego Ciałem, bo Chrystus jest Głową.

Czasem ktoś mówi, że nie wierzy w Kościół, ale wierzy w Pismo święte. Ale przecież nie mielibyśmy Biblii gdyby nie było Kościoła. A samo Pismo św. nie mówi o Biblii jako filarze prawdy, lecz mówi tak o Kościele: “Gdybym zaś się opóźniał, [piszę], byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy” (1 Tm 3,15).

Faryzeusze zapytali Jezusa kiedyś o przyjście Królestwa Bożego. Wtedy usłyszeli tak, jak my słyszymy dzisiaj: “Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: “Oto tu jest” albo: “Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17, 20-21). Zatem o Kościele też możemy powiedzieć, że nie zaczyna się tu albo tam, albo też w takim budynku lub innym miejscu. Kościół to nie (tylko) księża, to nie tylko instytucja. Jest tak blisko nas, jak nasza własna dusza, jak własne serce. Ty i ja jesteśmy Kościołem, jesteśmy tajemnicą obecności Królestwa Bożego.

Jak się z tym czujemy? Dajemy miejsce Bogu w domu i w pracy? Głosimy to Królestwo Boga dzieciom i rodzicom? Żonie i mężowi? Jesteśmy znakiem tego Królestwa pośród przyjaciół i znajomych?

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-