Tabor Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Tabor
13 marca 2022

Tabor

Niedziela, II Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim.
Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.
A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili gdy odezwał się ten głos, okazało się, że Jezus jest sam.
A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie opowiedzieli o tym, co zobaczyli.

(Łk 9, 28b-36)


Wraz z Piotrem, Jakubem i Janem jesteśmy zaproszeni przez Jezusa, aby wspiąć się na górę Tabor – górę Przemienienia. Zawsze wchodzenie na górę wiąże się z pewnym wysiłkiem, ze zmęczeniem. Okres Wielkiego Postu jest dla nas właśnie wędrówką ku przemianie, która ma dokonać się w nas podczas Paschy.

Są dwa znaki Przemienienia, które zapowiadają Paschę. Pierwszym jest głos Boga: „To jest mój Syn Umiłowany”. Ten głos zaprasza nas do wiary, że Ojciec kocha Syna, i to ON będzie przemieniał Jego śmierć w zmartwychwstanie.

Drugim znakiem jest światło, które obejmuje Jezusa. Jezus w świetle zapowiada nowe życie. Jego Przemienienie jest dla nas znakiem łaski, która przemienia nasze życie. Czyni nas dziećmi światłości. Wyjdźmy na górę, a tam, już sam Bóg będzie nas przemieniał. Piotr patrząc na Jezusa był zadziwiony. Schodząc z góry Przemieniania zadziw się nowością życia Bożego w tobie tych, z którymi żyjesz na co dzień.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-