Szatan związany? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Szatan związany?
27 listopada 2020

Szatan związany?

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły, Rok A, II

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść: «Spójrzcie na figowiec i na wszystkie drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pąki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wszystkie wydarzenia, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie.
Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą».

(Łk 21, 29-33)


Wizja św. Jana Apostoła o aniele zstępującym z nieba z kluczem do Czeluści i wielkim łańcuchem do związania Szatana budzi wielką nadzieję. To przypomnienie prawdy, że nie możemy mówić: nie ma mocnych na Diabła! To wierutna bzdura powielana przez tych, którzy nie znają swojej godności Dziecka Bożego. W każdej chwili Pan Bóg mógłby pozbawić każdego diabła jakiegokolwiek wpływu na nas. Nie musiałby się nawet sam fatygować. Wystarczyłby do tego bliżej nieznany anioł. Nawet Archanioł, Serafin albo Cherubin nie jest do tego potrzebny. W wizji św. Jana Diabeł został związany i wrzucony „pod klucz” do Czeluści na tysiąc lat. Tysiąc lat, rok, tydzień, chwilę – te określenia są zupełnie drugoznaczne. Ile by czasu to nie zajęło, ważne jest, że Szatan dostaje „próbkę” swojego przyszłego losu. Podobnie rzecz się ma dla nas. Było to w przypadku Apostołów, którzy dostali „próbkę” przyszłego losu w Przemienieniu Jezusa na Górze Tabor. Trwało to chwilę, było doświadczone w wielkim sekrecie i ukazane zostało tylko trzem uczniom Pana. Ale było, miało miejsce, zostało zarejestrowane przez Piotra, Jakuba i Jana. Dobrze o tym wiedzieć.

Nie muszę chyba nikomu przypominać, że Diabły doskonale znają Słowo Boże, nawet to ustanowione w Nowym Przymierzu jako natchnione, czyli znają także tę wizję św. Jana w Apokalipsie dzisiaj słyszaną. Wiedzą, że ta wizja to zatrważająca dla nich prawda. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to niech sobie przypomni kuszenie Jezusa na pustyni, gdzie Szatan cytuje Pismo święte jak z nut.

Jest prawdą, że w każdej chwili Bóg jest w stanie zmienić los każdej istoty inteligentnej: anioła, człowieka, szatana, ale tego nie robi. Ma taką władzę, ale z niej nie korzysta, bo nas wszystkich szanuje i dar wolnej woli jest darem, którego nie chce Bóg ani ograniczać ani tym bardziej zabierać.

Ponadto dobrze jest wiedzieć, że pozwolenie Szatanowi na działanie w świecie jest też boskim ukłonem w naszym kierunku. Stajemy na równi z Bogiem! Powtarzam to z naciskiem: NA RÓWNI Z BOGIEM w możliwości zadecydowania samemu i bez ograniczeń o odrzuceniu nieprzyjaciela i jego pokus albo na poddaniu się im. To jest boska władza: tak, tak i nie, nie. Nawet diabeł musi się tej decyzji podporządkować, bo w wolności wyboru jesteśmy wszyscy – Trójca święta, Aniołowie, mężczyźni i kobiety – tacy sami: możemy wybierać.

Bóg z wyborami nie ma absolutnie żadnego problemu. Niektórzy Aniołowie mieli z wolnością problem i stali się na wieki demonami, upadłymi Aniołami. Ludzie mają problem z wolnością prawie cały czas, ale nie na zawsze. Na szczęście dzięki Miłosierdziu Bożemu możemy często stosować szybką pomoc doraźną w postaci sakramentu pokuty, a w Ciele i Krwi Jezusa Chrystusa korzystamy z dożywotniej opieki zdrowotnej ciała i duszy. I to wszystko po to, aby nie zostać wymazanym z Księgi Życia trzymanej w Rejestrze Niebiańskim na Sąd Ostateczny.

«Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie» – wołamy w dzisiejszej aklamacji przed Ewangelią. Niech to przekonanie będzie w naszych sercach, że posiadamy boską władzę odrzucania, wiązania i zamykania do Czeluści każdego czorta, który próbuje udowodnić, że samowolka się opłaca. Nie, nie opłaca się!

Wybór Boga i Jego woli jako naszej, zawsze pozostaje WOLNYM wyborem, nigdy przymusem. Szatan i jemu podobni tego nie zrozumieli, bo też tego zrozumieć nie chcieli…

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-