Święte Rodzeństwo Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Święte Rodzeństwo
29 lipca 2022

Święte Rodzeństwo

Piątek, XVII Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarza

Wielu Żydów przybyło do Marty i Marii, aby je pocieszyć po bracie. Kiedy zaś Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu.
Marta rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga».
Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie».
Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym».
Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?».
Odpowiedziała Mu: «Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat».

(J 11, 19-27)


Zdarza się dość często, (a może zdarzało się?), że do zakonu wstępuje ktoś, a potem za nim idzie jego rodzeństwo. I tak mamy w jednym zgromadzeniu dwie lub nawet 3 siostry, albo dwóch lub trzech braci. Jest i tak, że jeden brat jest w zakonie, drugi w innym, albo zostaje księdzem diecezjalnym. Mogą być zresztą i są różne warianty. Klasycznym przykładem jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus i jej 4 siostry, które wybrały życie zakonne. Oprócz rodziców św. Teresy, którzy zostali ogłoszeni świętymi, trwa proces beatyfikacyjny jednej z sióstr, Leonii.

Dzisiaj, z woli Franciszka, ustanowiono wspomnienie obowiązkowe rodzeństwa: Marty, Marii i Łazarza. Wiemy o nich bezpośrednio z Pisma Świętego. Nie było żadnej kanonizacji, procesu, ogłoszenia, ale po prostu wiara Kościoła i tradycja. Troje rodzeństwa, trzy historie życia, trzy różne charaktery, a łączy je miłość do Mistrza z Nazaretu, przyjaźń z Nim i wierność aż do końca. Na tę przyjaźń i miłość Jezus odpowiada swoją miłością, przyjaźnią oraz obecnością i pomocą. Staje się ich przewodnikiem, każdemu z osobna ukazując drogę do zbawienia.

Dwa tygodnie temu, w liturgii niedzielnej słyszeliśmy o Gościnie u Marty, Marii i Łazarza. Mieliśmy być może dylemat, kto ma rację, Marta czy Maria. Odpowiedź Jezusa jest taka: „Maria wybrała najlepszą cząstkę”. A dziś widzimy, że Marta w szkole Jezusa zrobiła olbrzymi postęp. To ona właśnie „wybrała najlepszą cząstkę”, wychodząc do Jezusa. Maria została, płacząc. I to właśnie Marcie Jezus objawił, kim jest, w obliczu śmierci jej brata Łazarza. „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. A ona uwierzyła od razu i tę wiarę wyznała: „Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. Uczyniła to być może jeszcze wcześniej, niż Piotr pod Cezareą Filipową. Tak więc: Łazarz poprzedził zmartwychwstanie, bo został wskrzeszony po 4 dniach. Marta wyznała wiarę w bóstwo Jezusa, a Maria pierwsza zobaczyła zmartwychwstałego Pana. Obydwie kobiety wyprzedziły apostołów. I jak tu nie przyznać wyjątkowej roli kobiet w Kościele, już od samego początku.

Panie dziękuję Ci za Martę, Marię i Łazarza. Pomóż mi uczyć się od nich miłości i wierności. Bądź moim Panem. Przymnóż mi wiary. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz w Czechach, Bozkov

——————————-