ŚWIĄTYNIA, KAMIENIE I PRZEŚLADOWANIE Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   ŚWIĄTYNIA, KAMIENIE I PRZEŚLADOWANIE
17 listopada 2019

ŚWIĄTYNIA, KAMIENIE I PRZEŚLADOWANIE

XXXIII Niedziela Zwykła, Rok C, I

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».
Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?»
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec».
Wtedy mówił do nich: «„Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.
Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

(Łk 21, 5-19)


Każde pokolenie, w którym Świątynia nie została odbudowana, jest traktowane tak, jakby Świątynię zburzyło.
(Talmud Jerozolimski)

Piękna była świątynia Jerozolimska. Przysłowie mówiło, że „Kto nie widział budowli Heroda, nie widział nic pięknego”. Budziła zachwyt! Duma Izraela!

Wewnątrz umieszczona była Arka Przymierza z tablicami Prawa, manną i laską Aarona. To były pamiątki obecności Boga w ich historii. Bóg był z nimi i pragnęli, aby świątynia była widzialnym znakiem tej obecności.

Jednak Salomon miał wątpliwości, „Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi?” My już nie musimy wątpić i stawiać takiego pytania. Wiemy, że świątynia była tylko pewną „drogą”, „przejściem.

Św. Augustyn nauczał, że „Salomon zbudował Bogu świątynię jako obraz i zapowiedź przyszłego Kościoła oraz Ciała Pańskiego”. Żyjemy w nowej ekonomii zbawienia, gdzie Bóg zamieszkał między nami w osobie Syna swego Jezusa Chrystusa – w nowej i doskonałej świątyni!

Nowa Świątynia
Proroctwo Jezusa nad świątynią stało się faktem. Świątynia z kamienia ulega zniszczeniu i w jej miejsce objawia się Nowa Świątynia – Jezus Chrystus Zmartwychwstały. To On jest kamieniem węgielnym nowej, żywej świątyni. Przez łaskę chrztu każdy z nas jest włączony w komunię z Jezusem i jesteśmy Jego Świątynią!!!

Prośmy za Salomonem, aby oczy Boga patrzyły na nas, na tę nową świątynię, bo jest to miejsce, o którym powiedział: „Tam będzie moje Imię”.

Jeśli nie lud wybrany, to kamienie wołać będą o Bogu! Mówi pewna legenda, że kiedy Świątynia w Jerozolimie została zniszczona, Bóg zabrał wszystkie kamienie, rozrzucił je po całym świecie i tam, gdzie one spadły, tam później wybudowano synagogi.

Prześladowania i świadectwo
Kościół zawsze doświadczał prześladowań. Prześladowanie dla nas jest czasem sposobnym do dania świadectwa.

Nie wiemy jaka czeka nas przyszłość. Czy proroczym wizjonerem okaże się Kardynał Francis George, arcybiskup Chicago, który powiedział: „Ja umrę w łóżku, mój następca w więzieniu, a jego następca umrze jako męczennik na rynku. Kolejny sukcesor pozbiera skorupy z ruin społeczeństwa i pomoże odbudować cywilizację, tak jak Kościół często robił w historii”.

Nikt z nas nie wie, jak zachowa się w czasie prześladowania, czy wystarczy mu wiary, czy nie ucieknie? Poruszyło mnie zachowanie pewnej klasy włoskich gimnazjalistów, którzy w 90% przeszliby na islam, żeby ocalić życie. Nauczycielka opisywała zachowanie ISIS, że na podbitych terenach niszczy symbole chrześcijańskie i grozi śmiercią, którzy nie chcą przyjąć islamu. Nie ukrywała, że wielu chrześcijan zostało zabitych, wygnanych oraz zniewolonych z powodu swojej wiary. Na końcu lekcji zadała uczniom pytanie: „Co byście zrobili, gdyby ISIS zapukało do waszych drzwi?” Bez chwili wahania 23 na 25 podniosło ręce na potwierdzenie, że przeszliby na islam. Jedynie dwoje uczniów pochodzących z rodzin katolickich odmówiłoby.

Wytrwali mogą być pewni, że Bóg będzie ich bronił do końca. On będzie blisko i będzie pomagał. My wierzymy, że Pan przyjdzie i zostaniemy ocaleni!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-