Światłość świata Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Światłość świata
4 kwietnia 2022

Światłość świata

Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

Jezus przemówił do faryzeuszów tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia».
Rzekli do Niego faryzeusze: «Ty sam o sobie dajesz świadectwo. Twoje świadectwo nie jest prawdziwe».
W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: «Nawet jeżeli Ja sam o sobie daję świadectwo, to świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem, skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Wy osądzacie według zasad tylko ludzkich. Ja nie sądzę nikogo. A jeślibym nawet sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał. Także w waszym Prawie jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe. Oto Ja daję świadectwo o sobie samym oraz
zaświadcza o Mnie Ojciec, który Mnie posłał».
Na to powiedzieli Mu: «Gdzież jest twój Ojciec?»
Jezus odpowiedział: «Nie znacie ani Mnie, ani mego Ojca. Gdybyście Mnie poznali, poznalibyście i mojego Ojca».
Słowa te wypowiedział przy skarbcu, kiedy nauczał w świątyni. Mimo to nikt Go nie pojmał, gdyż godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

(J 8, 12-20)


Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia“. Słowa te nabierają jeszcze większego znaczenia, gdy odkryjemy ich kontekst. Jezus wypowiada je w czasie Święta Namiotów. Odwołuje się do czasów, gdy Izrael mieszkał w namiotach (wyjście z Egiptu)a prowadził ich słup ognia w nocy (Wj 13, 21-22).

Dla żydów te słowa był skandaliczne, bo jak to możliwe, aby człowiek podawał się za troskliwego Boga, który przeprowadził Naród Wybrany do Ziemi Obiecanej. Podważają Jego słowa powołując się na zasadę dwóch świadków. Nie przyjmują tego, że posłanie Jezusa uwiarygodnione jest przez samego Ojca.

Uwierzenie Jezusowi zakłada poznanie Go, czyli wejście z Nim w głęboką relację. Tak długo będziemy kwestionować Jego słowa, jak długo On będzie dla nas kimś obcym. Bliskość nie tylko dozwoli poznać Jego, ale odkryje prawdę o nas samych.

Im dalej od światłą tym ciemniej i zimniej. Chodzenie w świetle wymaga, bo doskonale odsłania każdy nasz brak. Jednak tylko blask Zmartwychwstałego jest w stanie nadać właściwego sensu naszemu poranionemu życiu.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – Dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "