Spotkanie, które wszystko zmienia Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Spotkanie, które wszystko zmienia
18 stycznia 2020

Spotkanie, które wszystko zmienia

Sobota, I Tydzień zwykły, Rok A, II

Jezus wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» Ten wstał i poszedł za Nim.
Gdy Jezus siedział w jego domu przy stole, wielu celników i grzeszników siedziało razem z Jezusem i Jego uczniami. Wielu bowiem było tych, którzy szli za Nim.
Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikami i celnikami, mówili do Jego uczniów: «Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?»
Jezus, usłyszawszy to, rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

(Mk 2, 13-17)


Dzisiejsza Ewangelia jest bardzo dynamiczna. Jezus jest w ruchu. Nie traci czasu i wykorzystuje swoje siły na liczne spotkania z ludźmi: tłum, celnik, grzesznicy, faryzeusze. Jest otwarty na każdą rozmowę.

Spróbuj na osobistej modlitwie odnaleźć się wśród osób chcących spotkać się z Jezusem i porozmawiaj z Nim o tym, co robi. Wyobraź sobie tą scenę, obserwuj postępowanie Chrystusa i słuchaj odpowiedzi jakie daje. Czy Jego zachowanie nie jest prowokujące i czy nie daje do myślenia?

W czasach Jezusa uczty trwały wiele godzin. Możesz zapytać Go: „Panie, dlaczego chcesz wykorzystać ten czas na spotkanie z tymi, którzy nie postępują zgodnie z przykazaniami i grzeszą? Dlaczego właśnie im poświęcasz tyle godzin? Przecież wokół Ciebie jest tylu pobożnych Żydów. Wielu faryzeuszy i uczonych w Piśmie z gorliwością służy Bogu, nie lepiej byłoby spotkać się nimi? Przecież zasługują na to. Dlaczego nie powołujesz sprawiedliwych, ale grzeszników? Co oznaczają te słowa dzisiaj dla mnie, praktykującego chrześcijanina?”

Zadając te pytania możesz czuć opór, może boisz się odpowiedzi jakie usłyszysz bo zmieni to twój obraz Jezusa i być może zmieni się również coś w Tobie. Ale czy właśnie nie tak rodzą się prawdziwe relacje: w trakcie spotkań i rozmów, kiedy otwieramy się na druga osobę i poznajemy się nawzajem, nie udając nikogo. Pan w Słowie Bożym odkrywa przed Tobą swoje prawdziwe oblicze.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-