Skarbiec dobra Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Skarbiec dobra
12 września 2020

Skarbiec dobra

Sobota, XXIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
Czemu to wzywacie Mnie: „Panie, Panie!”, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je.
Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, wezbrana rzeka uderzyła w ten dom, ale nie zdołała go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Lecz ten, kto usłyszał, a nie wypełnił, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy rzeka uderzyła w niego, od razu runął, a ruina owego domu była wielka».

(Łk 6, 43-49)


Z rzeczy tego świata zostaną tylko mądrość i dobroć. Nic więcej.

(Cyprian Camil Norwid)

Chcę zatrzymać się nad jednym zdaniem z dzisiejszej Ewangelii: „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro”. Kim jest ten dobry człowiek i czym jest to dobro?

Dobry człowiek

Kim jest ten dobry człowiek? W Ewangelii św. Marka czytamy: „Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg” (Mk 10, 17-18).
A zatem Bóg mówi o sobie! Dobrem, które On wydobywa ze skarbca swojego serca jest MIŁOŚĆ! Miłość jest życiem wewnętrznym Boga. Możemy kochać tak, jak kocha Bóg, jeśli otrzymamy od Niego tę miłość..

Miłość większa niż grzech

Papież Franciszek grzech pedofilii księży nazwał „potwornymi” i „diabelskim rytem”… Jestem poruszony książką Daniela Pitteta, Szwajcara, ofiary księdza pedofila. Od 9 do 14 roku życia, był wielokrotnie zgwałcony przez duchownego. Krzywda ogromna! Wymowny jest tytuł książki: Przebaczam ojcu. Własnemu oprawcy okazał przebaczenie. Więcej, po czterdziestu latach pojechał do niego i spotkał się z nim… Czy możemy wyobrazić sobie to spotkanie? Stanął twarzą w twarz z kimś, kto wykorzystał jego dziecięce zaufanie.

Ten człowiek przeszedł przez niewyobrażalne cierpienie. Jednak jedno jest dla mnie pewne: on dał znak wiary! Przebaczył! „Wielu nie może zrozumieć, że ja nie żywię do niego nienawiści. Przebaczyłem mu i zbudowałem życie na tym przebaczeniu”.

Wydobył dobro

Nie wiem, jak dojrzewała wiara Daniela. Ale wiem jedno, że ze swego serca wydobył dobro! W nim naprawdę objawiła się postawa Jezusa Chrystusa. On nie osądza, nie oskarża, ale przebacza…

On objawia postawę cierpiącego Sługi Jahwe!

Ofiara zgorszenia nie zgorszyła się, ale gorszącego wydobyła z piekła! U niego objawiła się prawda głoszona przez Jezusa: „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro”.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "