Serca Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Serca Boga
11 czerwca 2021

Serca Boga

Piątek, X Tydzień zwykły, Rok B, I

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat – ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem – Żydzi prosili Piłata, żeby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała.
Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Jezusem byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda.
Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: «Kość jego nie będzie złamana». I znowu w innym miejscu mówi Pismo: «Będą patrzeć na Tego, którego przebili».

(J 19, 31-37)


Z jakim nastawieniem należy przyjąć dzisiejszą uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Nikt lepiej od Jezusa nie mógł objawić nam dobroci serca Boga, Jego troski o biednych, słabych, grzesznych pogrążonych w codziennych trudach, próbach i cierpieniach.

Przebite serce Jezusa ukrzyżowanego przyciąga otwartością, darem miłości i radością z ocalenia od śmierci, od grzechu, od nienawiści, od braku sensu w życiu.

Co nas pociąga w miłości, którą ma do nas Bóg dając nam Syna? Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym? Dlaczego praktykuję pierwsze piątki? Dlaczego zachęcam innych do tej formy pobożności? Czy spowiedź przed pierwszym piątkiem, czy komunia św. z okazji pierwszego piątku to zwyczaj, to jakaś nieokreślona tradycja? Czy chcę sobie coś przez tę praktykę „załatwić” u Pana Boga? Dlaczego? Czy praktyka pierwszych piątków miesiąca rozwija moją relację do Boga, do Pana Jezusa, do bliźnich?
Zdaje sobie sprawę, że już bardzo wielu ochrzczonych tej formy pobożności nie praktykuje i jej nie rozumie, więc dla nich powyższe pytania nie mają sensu.

Nasza ludzka miłość uzależniona – miłość Boża gwałtowna i wolna zarazem.
Słowo Boże na dzisiejszą uroczystość ukazuje nie słabość miłości, ale przeciwnie: ukazuje jej moc, gwałtowność i wolność jaką się kieruje. To znaczy, że miłość z jaką Bóg nas kocha nie jest zniewolona, uzależniona od partnera, to znaczy od człowieka, który może ją odrzucić lub okazać kochającemu go Bogu obojętność. Słowa z pierwszego czytania : “Moje serce na to się wzdryga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu, i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja – Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać». Możemy dodać, że Matka Boża w La Salette też o tej obojętności mówi.

I to właśnie ta miłość, która Jezusa zaprowadziła na krzyż, objawia się jako sens. To ona rodzi owoce nowego życia, które są symbolizowane przez wodę i krew wypływające z otwartego serca Pana Jezusa.

Wpatrywanie się w Jezusa na krzyżu, kontemplowanie Jego męki może pomóc nam w prawdziwym nawróceniu i w uznaniu zwycięstwa Boga nad złem, nad moim grzechem i śmiercią.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "