Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Światowe Dni Młodzieży Panama 2019
27 stycznia 2019

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Ok. 700 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Panamie w Mszy Św. pod przewodnictwem papieża Franciszka kończącej 34. Światowe Dni Młodzieży. Ogłoszono, że następne ŚDM odbędą się w Portugalii. Na razie nieoficjalnie wiadomo, że zorganizowane zostaną w Lizbonie w 2022 roku.

W homilii papież powiedział, że nieraz wierzący wolą “Boga na odległość; miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza“. “Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa“.

Wskazywał, że ten konkretny wymiar miłości jest jedną z zasadniczych cech życia chrześcijan.

Przestrzegał przed uważaniem młodości za “synonim poczekalni dla oczekujących na swój czas“. “A w tym czasie wymyślamy lub sami wymyślacie dla siebie przyszłość higienicznie dobrze opakowaną i bez konsekwencji, dobrze skonstruowaną i zagwarantowaną ze wszystkim dobrze zapewnionym” – dodał. Taką postawę nazwał “udawaniem radości”. “W ten sposób was uspokajamy i usypiamy, byście ‘nie robili rabanu”, nie zadawali pytań samym sobie i innym, abyście nie podawali w wątpliwość samych siebie i innych” – mówił Franciszek młodzieży.

Papież wezwał młodych ludzi, aby “walczyli” o przestrzeń dla siebie. Tej przestrzeni, zaznaczył, “nie wygrywa się na loterii“. “Proszę was, abyście nie ostudzili tego, co przeżyliście w tych dniach. Powróćcie do swoich parafii i wspólnot, do swoich rodzin i przyjaciół, i przekażcie to doświadczenie, aby inni mogli wibrować z tą siłą i radością, jaką wy macie“.

Możemy mieć wszystko, ale jeśli brakuje nam namiętności miłości, to zabraknie wszystkiego. Niech Pan sprawi, byśmy się zakochali w Jezusie“.

Wskazywał, że jest to miłość konkretna, bliska, rzeczywista, wyrażająca się w nadziei i miłości, solidarności i braterstwie w obliczu “wielu spojrzeń sparaliżowanych i paraliżujących ze względu na lęki i wykluczenia, spekulacje i manipulacje“.

Foto-relacja ze spotkania z papieżem Franciszkiem ks. Bohdana Dutko MS – dyrektora Centrum Pojednania “La Salette” w Dębowcu