Rozesłanie Apostołów Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Rozesłanie Apostołów
3 lutego 2022

Rozesłanie Apostołów

Czwartek, IV Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien».
I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich».
Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

(Mk 6, 7-13)


Jakie znaczenie ma dla mnie dziś obraz rozesłania apostołów? Dla mnie – człowieka siedzącego za biurkiem w pracy, przygotowującego posiłek, robiącego zakupy, kłopoczącego się przy spłacie rachunków, borykającego się z problemami wychowawczymi swoich lub cudzych dzieci…? Czy ten fragment Ewangelii nie jest przypadkiem jak natrętny gość, który nie rozumie mojej sytuacji i wtrąca się w nie swoje sprawy? Tekst – relacja z czyjejś wyprawy – przeczytany jednym okiem, odesłany i niemający nic wspólnego z moim światem, niedotykający nawet pyłu moich codziennych dróg.

Co on mi chce powiedzieć? Czy usłyszę w nim wiadomość o Kimś, kto chce bym był wolny od ducha podziałów, nieufności? Czy zrozumiem go jako wysłannika Lekarza, chcącego zaopiekować się moimi poranionymi stopami, dłońmi, sercem? To słowo przychodzi do mnie jak apostoł, żeby wyrwać mnie z przekleństwa osamotnienia. Przychodzi jak posłaniec niezwykłego Pielgrzyma, który chce zasiąść ze mną przy moim stole, ale nie zrobi tego bez mojej zgody.

Jezu, wyjaśnij mi, dla jakich powodów posłałeś do mnie dziś swoje słowo.

——————————-

ks. Krzysztof Kowal MS – socjusz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-