Radość a przykazania Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Radość a przykazania
19 maja 2022

Radość a przykazania

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny, Rok C, II

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.
To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna».

(J 15, 9-11)


Wydaje się, że radość i przykazania do siebie nie pasują, co więcej, przeczą sobie i wykluczają się wzajemnie. Takie jest potoczne rozumienie słowa radość i słowa przykazanie. Dwie odmienne rzeczywistości, dwa światy do siebie nie przystające.
A jednak Jezus zestawia te pojęcia i potwierdza, że zachowanie przykazań gwarantuje trwanie w miłości Bożej i daje prawdziwą radość, pełną radość, czyli taką, jakiej świat dać nie może.

Kluczem więc do zrozumienia tego pozornego paradoksu jest słowo: mojej miłości, moje przykazania. Są bowiem inne miłości i inne przykazania. Jest ich wiele na tym świecie. Pochodzą od ludzi, tylko od ludzi i nie biorą pod uwagę Boga. Przypomina mi się budowanie wieży Babel, czyli próba życia tylko z miłości ludzkiej i z przykazań i praw ustanawianych przez człowieka. „Zbudujmy sobie wieżę sięgającą nieba”, a będziemy szczęśliwi. Ustanówmy sobie nasze, ludzkie prawa, a zapewnimy sobie sami pokój i bezpieczeństwo.

Wydaje się często, że słowa Jezusa to tylko piękna, idylliczna teoria, a życie wygląda inaczej. Czy aby na pewno? Otwórzmy oczy na to, co się dzieje wokół nas teraz. Na przykład: wojna na Ukrainie, bój o życie od poczęcia, wściekłe ataki zwolenników aborcji, satanistów na kościoły, profanacje Najświętszego Sakramentu, ataki na konkretnych ludzi, promocja ideologii gender, zmiana płci, surogatki, zabójcza dla psychiki edukacja seksualna mały i starszych dzieci. To tylko kilka przykładów. A jak się ma rzymska zasada: si vis pacem, para bellum (chcesz pokoju, przygotuj się do wojny) do słów Jezusa: “Pokój mój daję wam, nie tak jak daje świat. Ja wam daję”?
Albo powiedzenie: hulaj dusza, piekła nie ma, (a w wersji współczesnej czyńta co chceta) i słowa św. Jana Apostoła: przykazania Jego nie są ciężkie.

Każdą choćby najpiękniej brzmiącą teorię weryfikują fakty, potwierdza rzeczywiste doświadczenie. Słynne pokerowe „sprawdzam”. I wtedy okazuje się, kto ma rację. Jest tylko jedno „ale”. Może się okazać, że wtedy będzie już za późno.

Panie, przymnóż mi wiary, że Ty i tylko Ty masz słowa życia wiecznego i tylko Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz w Czechach, Bozkov

——————————-