Przyjdźcie do mnie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Przyjdźcie do mnie
15 lipca 2021

Przyjdźcie do mnie

Czwartek, XV Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

Jezus przemówił tymi słowami:
«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

(Mt 11, 28-30)


Tymi słowami Jezus, zaprasza nas do zostawienia „starego” naszego życia, i pójścia za Nim w „nowe”, nie znane Królestwo przygotowane dla nas od początku świata.

Obciążeni

Z pewnością Jezus mówiąc o tych obciążeniach ma na myśli tych, którzy zmagają się z wymaganiami stawianymi przez uczonych w Piśmie i faryzeuszy, którzy „wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona”.
Zaproszenie Jezusa jest skierowane do wszystkich, którzy natrudzili się w pracy nad sobą, na grzechami i nałogami, którzy widzą, że ich wielki wysiłek nie przyniósł żadnych efektów duchowych. Ten trud w ciągłym zachowywaniu przepisów prawa, a raczej w niemożliwości ich wypełnienia sprawia, że człowiek jest zmęczony na duchu.

Jarzmo Jezusa

To pokrzepienie duchowe Jezusa jest czymś więcej niż obietnicą wiecznego odpoczynku w przyszłym życiu. Jest to również obietnica, że już w tym życiu, Pan będzie działał w Tobie. Zaproszenie to zawiera też apel, by wziąć na siebie jarzmo Jezusa, które jest słodkie, a ciężar lekki”. Jarzmem była wygięta belka nakładane na kark zwierząt pociągowych służących do przeciągania ciężarów lub pewien rodzaj nosidła służący do przenoszenia ciężkich ciężarów. Jezus swe nauczanie określa mianem słodkiego jarzma, gdyż bycie uczniem wymaga wysiłku, ale nie jest wyczerpującym ciężarem. To pójście za Nim sprawiło, że Ci, którzy zaryzykowali, zostali obdarowani łaską, nowym życiem w Duchu Święty.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-