Przyjąć Słowo Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Przyjąć Słowo
1 stycznia 2020

Przyjąć Słowo

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Oktawa Narodzenia Pańskiego, Rok A, II

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

(Łk 2, 16-21)


Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Sobór w Efezie w 431 roku przyznał Maryi tytuł „Bożej Rodzicielki”, ponieważ ,”Świata Dziewica zrodziła według ciała Słowo Boże, które stało się ciałem”.

Słowo Boże czytane przez ostatnie dni w kościele opisuje narodziny Chrystusa, którą aniołowie wyśpiewują, pastuszkowie rozpowiadają a na wiadomość o nich Herod się trwoży. Każdy z nich przeżywa tę sytuację inaczej: aniołowie i pasterze się cieszą, magowie są zaskoczeni a Herod jest przerażony.

W dzisiejszej Ewangelii czytamy, że „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w Swoim sercu”. Z całego rodzaju ludzkiego Maryja jest najlepiej przygotowana na to, by przyjąć Słowo. Dobry przykład dają nam również pasterze, którzy wielbili i wysławiali Boga za wszystko co widzieli i słyszeli.

Czy jesteśmy gotowi na przyjmowanie Słowa Bożego? Nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia przez cały rok, który jest przed nami, na całe życie? Uczmy się tej postawy od Maryi, rozważając Słowo Boże w swoim sercu. Zawierzamy się Maryi, Bożej Rodzicielce i prośmy Ją o Wstawiennictwo u Swojego Syna. Uczmy się również postawy pasterzy uwielbiając Boga za wszystko, co widzimy i słyszymy.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "