Przekora i suwerenność Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Przekora i suwerenność Boga
29 kwietnia 2020

Przekora i suwerenność Boga

Środa, III Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

(Mt 11, 25-30)


Wypowiedziana przez Jezusa modlitwa uwielbienia objawia nam obraz Boga przekornego, takiego, który nie postępuje tak, jak ktoś mógłby od Niego oczekiwać. Każdy kierujący się logiką człowiek musi przyznać, że do zgłębienia wielkich tajemnic Bożych potrzeba wielkiej mądrości i wiedzy. Należałoby zatem oczekiwać, że Ci, których Bóg pośle do głoszenia Ewangelii będą ludźmi roztropnymi, wykształconymi, elokwentnymi… Tymczasem Bóg objawia się prostaczkom, a zakrywa swoje tajemnice przed mądrymi.

Jak Jezus uzasadnia takie działanie Ojca? Podaje tylko jeden powód: Ojcu tak się spodobało. Bóg jest władcą suwerennym, wszechmocnym, całkowicie wolnym w swoich wyborach, nie kierującym się żadnym przymusem i nie ograniczonym zasadami ludzkiego myślenia. Jezus, jako Syn równy Ojcu, ma taki sam udział w tej wolności i suwerenności. Dlatego Ojca może poznać tylko ten, komu Syn zechce Go objawić.

A komu Syn objawia Ojca? W pierwszej kolejności ludziom prostym, których powołuje na apostołów. Dobra Nowina o zbawieniu staje się w pierwszym rzędzie udziałem tych, którzy są utrudzeni i obciążeni. To oni jako pierwsi doznają od Jezusa pociechy i staną się jego świadkami. To oni pójdą na cały świat głosić Ewangelię. Syn postępuje zatem tak samo przekornie jak Ojciec. I nie może być inaczej, gdyż Jezus powie o sobie: Ojciec i Ja stanowimy jedno (J 10, 30).

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "