Prostota Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Prostota
1 grudnia 2020

Prostota

Wtorek, I Tydzień Adwentu, Rok B, I

Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

(Łk 10, 21-24)


W dzisiejszej Ewangelii słyszymy pochwałę prostoty. To chyba najlepszy i najprostszy sposób, by otworzyć się na Boga. To On przekracza w swojej wspaniałości wszelkie nasze wyobrażenia. Tylko Bóg sam może nas o sobie czegoś nauczyć. O Bogu można przeczytać wiele książek, felietonów, można sięgnąć po opracowania i komentarze do Pisma Świętego, można wysłuchać ciekawych wykładów i kazań. Wiele można się nauczyć i dowiedzieć, ale to nie jest jeszcze poznanie Boga.

Poznanie rodzi się w intymnym spotkaniu z Bogiem. Z tego spotkania rodzi się inny sposób „patrzenia”, nie tylko Boga, ale całej rzeczywistości. Inaczej postrzegamy świat, ludzi, wydarzenia dziejące się w naszym życiu. Patrzymy przez pryzmat miłości. Taka postawa serca jest dla każdego człowieka biednego i bogatego, wykształconego i mniej wykształconego, chorego i zdrowego. Każdy z nas może pragnąć tego intymnego spotkania z Nim – Bogiem Żywym. Każdy z nas może z prostotą przyjmować to, co Bóg dla Niego przygotował.

Dziś Jezus zwraca się do uczniów, którzy codziennie się z nim spotykali: „Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie”. Czy my dostrzegamy “cuda”, które dzieją się w naszym życiu? Czy widzimy znaki, które Bóg nam daje? Czy jesteśmy ludźmi szczęśliwymi? Czy z prostotą przyjmujemy wszystko od Boga?

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "